Salmonella surveillance on fresh produce and inactivation by high hydrostatic pressure
Taze sebzelerde Salmonella incelenmesi ve yüksek hidrostatik basınç ile inaktivasyon
- Tez No: 371724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM SOYER, PROF. DR. HAMİ ALPAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada domates, maydonoz ve marul (iceberg ve kıvırcık marul) içeren 248 taze sebze örneği Salmonella tayini amacıyla Ankara'nın süpermarket ve pazarlarından toplanmıştır. Klasik kültürel yöntem ile analiz edilen ve moleküler olarak Polimeraz Zincir Reaksiyonu ile doğrulanan örneklerin %1.2'sinde (3/248) Salmonella saptanmıştır. Salmonella pozitif izolatların ileri düzeyde tanımlanması amacıyla serotiplendirme ile yedi referans genin (aroC, thrA, purE, sucA, hisD, hemD ve dnaN) çoklu lokus dizilim analizi (MLST) ve vuruşlu alan jel elektroforezi (PFGE) yöntemleri uygulanmıştır. Salmonella enterica subsp. enterica serotipleri Anatum, Charity ve Mikawasima sırasıyla iki adet maydonoz ve bir adet iceberg maruldan izole edilmiştir. MLST sonucunda izolatlarımız için, Mikawasima serotipi için yeni olmak üzere, 3 farklı sekans tipi bulunmuştur. Benzer şekilde PFGE yöntemi, XbaI enzimi kullanılarak üç farklı PFGE modeli açığa çıkarmıştır. Yüksek hidrostatik basınç uygulamasının, izole edildikleri taze sebze örneklerine yapay olarak ekimi yapılmış Salmonella izolatlarının canlılıkları üzerine etkisi, 500 MPa, 5 dakika ve 25oC'de değerlendirilmiştir. Yüksek basınç uygulanan örneklerde Salmonella saptanmamıştır. Raf ömrü analizi (7 gün, 25oC ve 4oC) sonucunda yalnızca 25oC'de saklanan Anatum serotipi için gelişme olduğu görülmüş ve bu durum yüksek basınç uygulaması sonrasında zedelenmiş hücrelerin varlığını göstermiştir. Bu araştırma sonucunda, dünyada en yaygın uygulanan alt tiplendirme yöntemleri olan serotiplendirme, MLST ve PFGE ile elde edilen sonuçlar ile, Salmonella suşlarının evrimsel süreçlerini, coğrafik dağılımlarını ve genetik çeşitliliklerini araştırmak açısından gerekli olan ulusal bir veri ağının Türkiye'de geliştirilmesine katkıda bulunacaktır. Ayrıca ısıl işleme alternatif olan yüksek hidrostatik basınç uygulaması, bu çalışmada taze sebzelerde Salmonella kontrolüne yönelik uygulanabilir bir yöntemi temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 248 fresh produce samples including tomato, parsley and lettuce (i.e. iceberg and greenleaf lettuce) were collected from supermarkets and local bazaars in Ankara for investigating the presence of Salmonella. Salmonella was detected in 1.2% (3/248) of samples by conventional culturing method with molecular confirmation conducted through polymerase chain reaction (PCR). For further characterization of isolates, serotyping, multilocus sequence typing (MLST) of seven housekeeping genes (aroC, thrA, purE, sucA, hisD, hemD and dnaN) and pulsed-field gel electrophoresis (PFGE) were performed. S. enterica subsp. enterica serotypes Anatum, Charity and Mikawasima were isolated from two parsley samples and one lettuce sample respectively. MLST resulted in 3 sequence types (STs) for our isolates, including one novel ST for serotype Mikawasima. Similarly, PFGE revealed three different XbaI PFGE patterns. The effect of high hydrostatic pressure (HHP) treatment on the viability of Salmonella isolates, artificially inoculated onto fresh produce samples which they were isolated from, was evaluated at 500 MPa for 5 min at 25oC. Salmonella was not detected in any of the HHP treated samples. Shelf life analysis (7 days at 25oC and 4oC) revealed growth only for serotype Anatum which was stored at 25oC, thus indicating the presence of injured cells after HHP treatment. The results of this survey, obtained by the most common subtyping methods (i.e. serotyping, MLST and PFGE) worldwide, contributes to the development of national database in Turkey, which is essential for investigating evolutionary pathways, geographical distribution and genetic diversity of Salmonella strains. In addition, in this study HHP treatment, as an alternative technique to heat processing, represents an applicable tool for control of Salmonella in fresh produce.