Torsional hysteretic damper for seismic protection of structures
Yapıların depreme karşı korunması için burulmalı histeretik enerji sönümleme cihazı
  1. Tez No: 371728
  2. Yazar: ALI SALEM MILANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİCLELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 439
Özet
Son yıllarda, yapıların sismik olarak kontrol edilebilmesi için ilave sistemlerin kullanılması giderek artan bir kabul görmüştür, buna bağlı olarak bilimsel araştırmalar da bu tip sistemlerin gelişimi ve performansı üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu ilave sistemler, izolasyon sistemleri ve enerji sönümleyici cihazlardan (damperlerden) oluşmaktadır. Bu çalışma, yapıların depreme karşı korunabilmesi için yeni bir histeretik enerji sönümleyici geliştirilmesi üzerine yapılmıştır. Yeni sistemin ismi Çok Yönlü Burulmalı Histeretik Enerji Sönümleyici (MTHD) olarak belirlenmiştir. MTHD, alt ve üst kısımları genişletilmiş silindir şeklindeki sekiz adet enerji sönümleyiciden oluşmaktadır. Silindirik enerji sönümleyiciler, kollar tarafından sistemde meydana getirilen burulma kuvvetiyle akmak üzere tasarlanmışlardır. Sert merkezi bir kolon ise sönümleyicilerin eğilmeye karşı desteklenmesini sağlamaktadır. Cihazın temel özelliği ise değişebilir ve ,tasarım ile, kontrol edilebilir olan elastik ötesi sertliğidir. Yeni sönümleyici cihaz, bir çok geliştirme aşamasından geçmiş, prototip deneyleri yapılmış ve sistemin uygulanmasını kolay hale getiren bilgisayar yazılımları geliştirilmiştir. Yeni cihazın pratikliği, akademik bir ortamın içinde, son tasarım aşamalarında ilgili sanayi ile yapılan ciddi işbirliğiyle, prototip üretme ve doğrulama testleri sayesinde, sağlanmıştır. Bu çalışma, MTHD cihazının, konsept olarak tasarım, analitik ve sayısal çalışmaları ve doğrulama testleri dahil, bütün geliştirme aşamalarını kapsamaktadır. Çalışmanın deneysel kısmı iki aşamadan oluşmaktadır: MTHD cihazının prototipinin doğrulama deneyleri ve silindirik çelik numuneler üzerinde yapılan bir seri düşük döngüsel burulmada yorulma testi. Düşük döngüsel burulmada yorulma testlerinin amacı MTHD cihazının silindirik enerji sönümleyicilerinin yorulma performansı üzerinde fikir sahibi olmak ve elde edilen bilgiyi döngüsel deformasyon ömrü tasarımında kullanmaktır.
Özet (Çeviri)
During the past decades, use of supplementary systems for seismic control of structures has gained increasing acceptance, and research has flourished on development and performance characterization of such systems. These include isolation systems and energy dissipation devices (dampers). This study is devoted to development of a new hysteretic damper for seismic protection of structures. The new system is a stand-alone damper, named Multi-directional Torsional Hysteretic Damper (MTHD). MTHD is composed of eight energy dissipaters in the shape of a cylinder with enlarged top and bottom. The cylindrical dissipaters are designed to yield in torsion created in them via arms while being supported against bending by a stiff central column. MTHD is capable of large force and displacement capacities, can be coupled with various types of bearings due to its 2-part configuration (upper rail system and lower base device) and shows a variable and controllable-via-design post-elastic stiffness. The new damper has gone through many stages of design refinement, prototype verification tests and development of computer codes to facilitate its implementation in practice. Practicality of the new device, as an offspring of an academic sphere, is assured through extensive collaboration with industry in its final design stages, prototyping and verification tests. The scope of this research includes all developmental phases of the MTHD device, including conceptual design, analytical and numerical studies and verification tests. The experimental part of the study is comprised of two phases: verification tests on a prototype MTHD, and a series of torsional low- cycle fatigue tests on cylindrical steel specimens. Torsional low-cycle fatigue tests were aimed at studying the fatigue performance of the cylindrical energy dissipaters of MTHD and to use the data in cyclic strain-life design.