Evaluation of Turkey's status in terms of compliance with the requirements of the Stockholm Convention
Türkiye'nin Stockholm sözleşmesi çerçevesindeki yükümlülüklere uyumunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 371727
  2. Yazar: ESRA ŞILTU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kalıcı Organik Kirleticiler (KOK) insan aktiviteleri sonucu çevreye salınan kararlı ve toksik bileşiklerdir. KOKlar canlı organizmaların yağ dokularında birikerek besin zinciri boyunca konsantre olur ve çevre ve insan sağlığı üzerinde ciddi bir tehdit oluşturur. Bununla birlikte, KOKlar çevreye salındıktan sonra uzun mesafeli atmosferik taşınım ile etkileri geniş alanlara yayılabilir. 2001 yılında kabul edilen ve 2004 yılında yürürlüğe giren Stockholm Sözleşmesi, bu küresel kirlilik tehdidine karşı önlem almayı amaçlayan küresel bir anlaşmadır. Hali hazırda Sözleşme ile belirlenmiş 23 KOK bulunmaktadır. Türkiye, 12 Ocak 2010 tarihinde Sözleşme'ye resmi olarak taraf olmuş ve bu tarih itibari ile, belirli KOKların kullanımın yasaklanması/kısıtlanması/ortadan kaldırılması, KOK stoklarının ve atıkların çevreye uyumlu bir şekilde bertarafının sağlanması, çevresel bileşenlerde KOK seviyelerinin izlenmesi ve Ulusal Uygulama Planı'nın hazırlanması ve güncellenmesi gibi yükümlülükleri başlamıştır. Bu çalışma, Türkiye'nin bu yükümlülüklere uyumunun değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu maksatla, bir boşluk analizi çalışması yürütülmüş ve Türkiye'nin ilk Ulusal Uygulama Planı'nda belirlenen eylemlere ilişkin eleştirel bir değerlendirme gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, Sözleşme yükümlülüklerine daha iyi uyum sağlanmasına yönelik, kimyasallar yönetimi politikası belirlenmesi, mevcut yönetmeliklerin güncellenmesi ve yeni yönetmeliklerin hazırlanması ve uygulanabilir envanter, izleme ve kirletici salınım ve taşınım kayıt sistemlerinin kurulması gibi bir dizi öneri geliştirilmiştir. Bu çalışmanın, ülkede KOKların kontrolüne ve tasfiyesine ilişkin bir yol haritası oluşturulmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Persistent Organic Pollutants (POPs) are stable, toxic compounds released into the environment due to anthropogenic activities. POPs can accumulate in fatty tissues of living organisms and become concentrated up the food chain, posing a serious threat to environment and human health. Once they are released, POPs participate in long-range transport and can have a widespread effect. Stockholm Convention on POPs, which was adopted in 2001 and entered into force in 2004, is a global treaty to take measures against this global pollution threat. Currently there are 23 POPs listed by the Convention. Turkey has officially become a party to the Convention as of 12 January 2010, resulting in many responsibilities including prohibition/elimination/restriction of use of certain POPs, environmentally sound management of stockpiles/wastes, monitoring of POPs levels and preparation and revision a of national implementation plan. This study aims to evaluate Turkey's status in terms of compliance with these requirements of the Stockholm Convention. For this purpose, a gap analysis is conducted and a critical evaluation of the actions listed in the first National Implementation Plan of Turkey is presented. As a result, a series of recommendations like determining a chemicals management policy, revision and update of the current legislations and preparation of new legislations, establishment of feasible inventory, monitoring and pollution release and transfer register systems are put forth for better compliance with the Convention requirements. This study is expected to contribute to the establishment of a road map for the control and elimination of POPs in the nation.