Reconsidering architectural program within the framework of conjectures and refutations: The Design Studies Journal
Mimari programı varsayımlar ve yanlışlamalar çerçevesinde yeniden ele almak: Design Studies Dergisi
  1. Tez No: 371739
  2. Yazar: ÜLKÜ ÖZTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ÖZKAR KABAKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Mimarlık alanındaki Modern Hareket'in tarih ve teorisinde önemli yeri olan program tartışması, 1960 ve 70'li yıllardan itibaren bilim ve teknolojinin tasarım araştırmaları alanında güçlü bir şekilde yer almasının etkisiyle yeni bir aşamaya girer. Bu aşamayla birlikte program düşüncesi, hem tasarımın sofistike bir çerçevede, bir jenerasyonlar serisi olarak gelişimi algısına parallel hem de, otonom ve profesyonel bir uygulama alanı olarak karşımıza çıkar. İki durumda da analiz-sentez diye adlandırabileceğimiz bilimci, pozitivist bir epistemolojik çerçevenin etkisinde olduğunu gördüğümüz kavram, 1960'ların ortalarından itibaren bu anlayışın paralelinde tartışmaya açılan varsayımlar-yanlışlamalar olarak nitelendirilebilecek Popperyen post-positivist bir karşı-çerçevenin odağı olur. Analiz-sentezin alternatifi olarak varsayımlar-yanlışlamalar çerçevesi, bir seri problem alanı tarif eder ve programın yeniden kavramsallaştırılması sonucunu içeren yeni prensipler ortaya koyar. Bu tezin öncelikli amacı çeşitli katmanlarda, farklı çalışmaların bir araya gelmesiyle oluşan bu söylemi görünür hale getirebilmek için Design Studies (DS) dergisi üzerinden tasarım araştırmaları alanında program odaklı tasarım geleneğinin izini sürmemize olanak verecek bir kuramsal çerçeve tanımlama çabasıdır. Tez ikinci olarak, yapısal bir eleştirel bakış ortaya koyarak, analiz-sentezi model alan, bilimci, program-temelli tasarım yaklaşımların zayıflıklarını tespit etmeyi amaçlar. Son olarak da, varsayımlı programlama olarak nitelendirilebilecek daha açık, esnek, yanlışlanabilir, ve yaratıcı bir düzeyde kurgulanan yeni bir program anlayışının altyapısını kurmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
The discussion of program in the field of history and theory of the Modern Movement in architecture enters a new period in the 1960s and 70s under the influence of the strong embodiment of science and technology in the field of design research. Beginning with this period, the idea of program arises both in a series of generations parallel to a specialized, sophisticated understanding of design and as an autonomous professional area of study. While the concept was being largely developed under the influence of a scientistic, positivist epistemological framework called analysis-synthesis, since the mid-1960s, it had also become the focus of a parallel research campaign for a Popperian counter-framework: conjectures-refutations. As an alternative to analysis-synthesis, the conjectures-refutations framework addresses a series of issues and yields to new principles results in a reconceptualization of program. The primary aim of the thesis is to define a historical and theoretical background to this framework by tracing the program focused line of thoughts in the design research field particularly through the journal Design Studies (DS). Secondly, the thesis aims to set out a structured critical look and identify the weaknesses created by the scientistic, program-based approaches sourced from analysis-synthesis. Finally, it seeks to provide foundations of a novel, conjectural understanding of program at the more open, flexible, falsifiable, and creative level.