Effect of a constant heat source on evaporative instability in a solid-liquid-vapor system
Katı-sıvı-buhar sisteminde sabit ısı veren kaynağın buharlaşma nedeniyle oluşan kararsızlık üzerindeki etkisi
- Tez No: 371752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KEREM UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bir sıvı kendi buharının altındayken, konveksiyon, yer çekimi ve yüzey gerilimi değişimi olmadan buharlaşma nedeniyle oluşabilir. Bu süreç sadece buharlaşmayla meydana gelen konveksiyon olarak adlandırılır. Bu çalışmada, katı-sıvı-buhar sisteminin buharlaşabilen bir sıvı ve onun kendi buharı düşünülerek standart lineer stabilitesi incelenmiştir. Sistemin katı bölümünde sabit bir ısı kaynağı düşünülmüştür ve bu ısı kaynağının lineer stabilite üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Sistemin girdileri sabit kabul edilen ısı, katı, sıvı ve buharın derinlikleri ve fiziksel parametrelerdir, dışarı verilen ise konveksivonun başladığı sıcaklık farkıdır. Amaç bu sistemi parametrik olarak analiz etmek ve onu alttaki plakanın sıcak olarak sabit tutulduğu ve üstteki plakanın daha düşük sıcaklıkta sabit tutulduğu sıvı-buhar sistemiyle karşılaştırmaktır. Çalışmada, katı bölüm için enerji korunumu denkleminde gözüken ısı kaynağı sayısının, katı derinliğinin, sıvı ve buhar akışının kritik buharlaşma sayısı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Buhar akışı sistemi kararlı hale getirirken, ısı kaynağı sayısının ve sıvı akışının sistemi kararsızlaştırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
When a liquid underlies its own vapor, convection mav arise due to evaporation without gravitv or surface tension gradient effects. This process is named as pure evaporative convection, In this study, Standard linear stabilitv of a solid-liquid-vapor svstem considering an evaporative liquid into its own vapor is investigated, A constant heat source is considered in the solid part of the svstem and the effect of that heat source on the linear stabilitv is studied, Inputs to the svstem are the constant heat, the depths of the solid, the liquid and the vapor and the phvsieal parameters, which are assumed to be constant while the output is the temperature difference at which convection starts, The aim is to parametrically analyze this svstem and compare it with a liquid-vapor svstem where the bottom plate is kept at constant hot and upper plate at constant low temperature, In the study, the effect of the heat source number, which appears in the energv balance equation for the solid part, the solid depth, the liquid and the vapor flows on the critical evaporation number and dispersion curve are examined, It is concluded that the vapor flow stabilizes the svstem while the heat source number, the liquid flow and the solid depth destabilize the svstem.