Diene containing polymer brushes for bioimmobilization
Biyosabitleme için dien içeren polimer fırçalar
  1. Tez No: 371768
  2. Yazar: YASEMİN NURSEL ÜZÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AMİTAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Science and Technology, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Reaktif polimer fırçaları son yıllarda ilgi çeken bir araştırma alanına dönüşmüştür. Polimer fırçalarına olan artan rağbetin başlıca sebebi, sundukları çok sayıda avantajlardır. Ayrıca, basit sentez metotlarıyla elde edilebilmektedirler ve birçok fonksiyonelleştirilebilir gruplarla uyumludurlar. Yüzey kaplama yöntemiyle elde edilen polimer kaplı filmlere kıyasla, zorlu kimyasal ortamlara daha dayanıklılardır. Kompozisyonları ve kalınlığının kontrolü iyi bir şekilde sağlandığı için, polimer fırçalar sıkça yüzeyde başlatılan atom transfer radikal polimerizasyon (SI-ATRP) tekniğiyle hazırlanmaktadır. Geçtiğimiz son on yılda, çeşitli 'klik' tepkimelerine dayananan etkili kimyasal dönüşümler polimer fırçaların fonksiyonelleştirilmesinde kullanılmaktadır. Günümüze kadar, istenilen molekülün başarıyla bağlanması için tüm yaklaşımlar ekstra ajanların ve/veya katalistlerin kullanımını gerektirmekteydi. Bu tez, polimer fırçaların ılımlı ve ajan gerektirmeyen koşullarda etkili konjugasyonuna olanak sağlayan Diels-Alder tabanlı fonksiyonelleştirme stratejisinin kullanımının ilk örneğini rapor etmektedir. Yan dallarında furan grubu barındıran silikon yüzeyler üzerinden büyütülmüştür. Yan dallardaki furan grupları maleimide fonksiyonelliği olan moleküllerle Diels-Alder tepkimesi ile tepkime vermektedir. Bu tepkimenin spesifik olması istenmeyen bağlanmayı engelleyen polietilen glikol metil eter metakrilat monomerinin varlığıyla sağlanmıştır. Çalışmada çeşitli miktarlarda furfuril metakrilat içeren kopolimerler sentezlenmiştir. Furan içeren polimer fırçaların reaktifliği maleimid fonksiyonelliği olan moleküllerle, örneğin model bileşik N-etilmaleimid, floresan boya olan BODIPY-maleimid ve Quantum-Dot streptavidin konjugatının sabitlenmesine izin veren biyotin maleimid ligandı ile incelenmiştir. Ek olarak, bu konjugasyonların geri dönüşümlülüğü, Diels-Alder tepkimesinin geri dönüşümlü olması özelliğinden yararlanılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reactive polymer brushes have emerged as an active area of research in recent years. The increasing popularity of polymer brushes is due to the multiple advantages that they offer. In fact, they can be obtained with straightforward technical synthesis and they are suitable to a large range of functionalizable molecules. Compared to the polymers coated on a substrate with spin-coating technique, they are very resistant to harsh chemical environment. Surface-initiated atom transfer radical polymerization (ATRP) is commonly utilized since it provides good control of the polymer brush composition and thickness. Over the past decade, efficient chemical transformations based on various“click”reactions have been employed for functionalization of polymeric brushes. To date, all approaches require additional reagents and/or catalysts to achieve attachment of desired molecules. This thesis reports the first example of utilization of a Diels-Alder reaction based on functionalization strategy that allows efficient conjugation of polymer brushes under mild and reagent-free conditions. Polymer chains incorporating furan groups as side chains are“grafted from”silicon surfaces. These pendant furan moities react with a maleimide functionalized molecule of interest through the Diels-Alder reaction. The specificity of the functionalization is gained by the presence of the antibiofouling polyethylene glycol methyl ether methacrylate monomer. Copolymers with varying amounts of furfuryl methacrylate, were synthesized in this study. The reactivities of these furan containing brushes were investigated through the immobilization of maleimide functionalized molecules, such as the model compound N-ethylmaleimide, a fluorescent dye BODIPY-maleimide and biotin-maleimide ligand which enables the immobilization of Quantum-Dot streptavidin conjugates. Additionally, the reversibility of these conjugations is demonstrated by taking advantage of the reversible nature of the Diels-Alder reaction.