Design of functionalizable polymer coated magnetic nanoparticles for drug delivery applications
İlaç taşıma uygulamaları için fonksiyonelleştirilebilir polimer kaplı manyetik nanoparçacıkların tasarımı
  1. Tez No: 371769
  2. Yazar: YAVUZ ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AMİTAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tekil dağılımlı, suda dağılabilen ve biyo uyumlu, fonksiyonel grup içeren demir oksit nanoparçacıklarının sentezi, ilaç taşıma, MRI ajanı gibi biyotıptaki potansiyel uygulamalarından dolayı önem kazandı. Bu tezde, uç gruplarında azit ve tiyol fonksiyonel gruplar olan reaktif polimerler içeren demir oksit nanoparçacıkları incelenmiştir. Katekol grubu içeren zincir transfer ajanı, oleik asit kaplanmış demir oksit nanoparçacıklarının yüzeyine yer değiştirme modifikasyonu ile sabitlenmiştir. Polietilen glikol metil eter akrilat monomer temelli hidrofilik polimerler, tersinir katılma-ayrışma zincir transfer polimerleşmesi kullanılarak, yüzeyden büyütme metoduyla sentezlendiler. Polimer kaplı nanoparçacıklar fourier transform infrared (FT-IR) spektroskopisi, termal gravimetrik analiz (TGA) ve dinamik ışık saçılması (DLS) ile karakterize edildi. Nanoparçacıklar azit ve korunmuş maleimit grupları ile polimerizasyon sonrası modifikasyon tekniği kullanılarak fonksiyonelleştirildi. RAFT ajanından kaynaklanan tiyokarbonil-tiyo uç grupları radikalik çapraz eşleşme reaksiyonu kullanılarak furan korunmuş maleimit ve azit gruplarına dönüştürüldü. Uç grupların modifikasyonundan sonra furan grubunun uzaklaştırılması tiyol reaktif nanoparçacıklar verir. Aynı şekilde, azit grup modifikasyonu alkin reaktif polimer kaplı nanoparçacıklar meydana getirir. Tiyol ve asetilen taşıyan hidrofobik boyalar sırasıyla maleimit ve azit uç gruplar içeren nanoparçacıklarla konjüge edildi. Boya konjügasyonundan sonra, floresan nanoparçacıklar kolaylıkla suda dağıldılar.
Özet (Çeviri)
Synthesis of monodisperse, water-dispersible and biocompatible iron oxide nanoparticles with functional groups has gained importance because of the potential applications in biomedicine such as drug delivery, MRI agent, etc. In this thesis, azide and thiol end group reactive polymers containing iron oxide nanoparticles were examined. Catechol group containing chain transfer agent was immobilized onto oleic acid coated iron oxide nanoparticle surface by means of a place exchange modification. Poly(ethylene glycol) methyl ether acrylate (PEGMEA) monomer based hydrophilic polymers were synthesized using reversible addition-fragmentation chain transfer polymerization (RAFT) with graft-from approach. Polymer coated nanoparticles were characterized by fourier transform infrared (FT-IR), thermal gravimetric analysis (TGA) and dynamic light scattering (DLS). Nanoparticles were functionalized with azido and protected maleimide groups by post-polymerization modification technique. Thiocarbonylthio end groups that originates from RAFT agent was converted into furan protected maleimide and azido groups using radical cross-coupling reaction. Removal of the furan groups after modification of end groups gives thiol reactive nanoparticles. Similarly, azido group functionalization produces alkyne reactive polymer coated nanoparticles. Thiol and acetylene containing hydrophobic dyes were conjugated with maleimide and azido end groups containing nanoparticles, respectively. Fluorescent nanoparticles easily dispersed in water after dye conjugation.