Targeted micellar structures for anticancer drug delivery
Antikanser ilaç iletimi için hedefli miselik yapılar
- Tez No: 371770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA SANYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kemoterapi ilaçlarının çoğu hidrofobiktir ve çözücü ajan gerektirir. Polimerik miseller bu ilaçların çözünürlüklerini onları hidrofobik korlarında taşıyarak artırır. Miselleri oluşturan blok kopolimerler hidrofilik ve hidrofobik bloklardan oluşur. Sulu ortamda hidrofobik blok misellerin korunu oluştururken, hidrofilik kısım kabuki kısmının oluşturur. Miselik yapılar iyi taşıyıcı olmalarına ragmen, iletim sistemi olarak daha fazla iyileştirilmiş olmaya ihtiyaçları vardır. Erken ilaç salınımı ve seçici olmayan ilaç iletimi dikkat çekilmesi gereken temel konudur. Bu tezde erken ilaç salınımını ele almak için çekirdeği çapraz bağlanmış miseller geliştirildi. Bu miseller spesifik kanser iletimi için hedefli peptitlerle donatıldı. Kritik misel konsantrasyon ölçüldü ve ilaç yüklü yapılar dinamik ışık saçılması yöntemi ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Most of the chemotherapy drugs are hydrophobic and require the use of a solubilizing agent. Polymeric micelle enhance the solubility of such drugs by carrying them in the hydrophobic core. Block copolymers forming the micelles are composed of hydrophilic and hydrophobic block domains. While hydrophobic domain forms the core of the micellar structure, hydrophilic part form the shell of the micelle in aqueous media. Although micellar structures are good carriers, they need to be further improved as delivery platforms. Premature drug release and non-selective drug delivery are major issues to be addressed. In this thesis, core crosslinked micelles have been developed. In order to address early drug release problem. These micelles were furnished with targeting peptides for specific delivery to cancer cells. Critical micelle concentration of micelles were measured and drug loaded structures were characterized with dynamic light scattering studies.