Mammalian enabled (MENA): A possible regulator of YAP oncoprotein
Mammalian enabled (MENA): Muhtemel bir yap onkoprotein düzenleyicisi
  1. Tez No: 371777
  2. Yazar: RUÇHAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA BİRGÜL İYİSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Mena proteini hücrede dallanmamış aktin proteini polimerleşmesini tetikleme görevine sahiptir ve bu yüzden aktin kaplamada görev alan proteinlerin antagonisti olarak işlev görmektedir. Aktin ile ilişkili bir protein olması nedeniyle Mena hem tümör başlangıcında hem de metastaz oluşumunda bir rolü olduğu varsayılmaktadır. Daha önce Mena proteininin anlatımının göğüs, kolorektal ve boyun gibi farklı kanser türlerinde arttığı gösterilmiştir. Bu çalışmada, Mena proteinine ait sinyal iletim mekanizmasının bulunması amaçlanmıştır. Odak noktasında Hippo sinyal yolağının ve bu yolağın kanser tetikleyici olarak bilinen efektörlerinden biri olan YAP proteininin regülasyonunun bozulması bulunmaktadır. Hippo sinyal yolağı doku büyümesinin temel düzenleyicilerinden biridir ve evrimsel olarak meyve sineğinden memelilere kadar korunmuştur. Hippo sinyal iletim yolağının düzenlenmesinin anlaşılması kanser araştırmaları alanında son dönemdeki odak noktalardan biri olmuştur. Bu nedenle, HEK293FT hücrelerini kullanarak, Mena proteininin TEAD transkripsiyon başlatıcı bölge bağlanma aktivitesini azalttığı gösterilmiştir. Mena proteininin farklı anlatımı toplam YAP protein seviyesinin değişimine neden olmuş ancak bu etkinin Hippo sinyal yolağından bağımsız olduğu tespit edilmiştir. RT-PCR metodu kullanılarak, YAP homolog genlerinin RNA düzeylerinde Mena'nın farklı ifadesi ile bir değişiklik olmadığı ve bu yüzden düzenleyici etkinin protein düzeyinde olup RNA düzeyinde olmadığı keşfedilmiştir. Bahsedilen düzenleyici etkinin sineklerde de varlığının kanıtlanması için UAS-GAL4 sistemi kullanılarak Me-na'nın homoloğu olan Ena geninin aşırı anlatımı hem kanat dokusunda hem de yumurtalıkta bulunan follikel hücrelerde sağlanmıştır. Ena'nın aşırı ifadesinin ne Hippo sinyal yolağının aktivitesinde ne de YAP proteininin homologu olan Yki proteininin aktivitesinde bir etkiye sahip olmadığı bulunmuştur. İleride yapılacak çalışmalar, hem bu düzenleyici etkinin hücrede hangi süreçleri etkilediği hem de etkinin mekanizmasının bulunmasını üzerine olacaktır.
Özet (Çeviri)
Mammalian Enabled (Mena) induces unbranched actin polymerization and it acts as an antagonist for actin capping proteins in the cell. As an actin related protein, Mena has an important role on both tumor initiation and metastasis. It has been showed that Mena is upregulated in several types of cancers such as breast, colorectal and cervical cancers. In this study, we aimed to find out the signal transduction pathway of Mena which promotes cancer development. Our primary focus was the dysregulation of the Hippo pathway and one of its effector molecules known as an oncoprotein called YAP. The Hippo signaling pathway is one of the main regulators of tissue growth and it is evolutionary conserved from D. melanogaster to mammals. Understanding the regulation of the Hippo signaling pathway is one of the recent focuses in cancer research field. By using HEK293FT cells, we showed that Mena negatively regulates TEAD promoter binding activity of YAP, which indicates the inhibition of YAP. Both upregulation and downregulation of Mena al-so led to change in total YAP protein levels but this effect seemed to be independent from the Hippo signaling. By using real-time PCR, we found that the level of regulation is on protein levels since RNA levels of YAP homologs did not change by Mena downregula-tion. For in vitro experiments overexpression and knockdown vectors for Mena were used and around 50% reduction in Mena expression was achieved by the knockdown vector. In order to verify this regulation in flies, UAS-GAL4 system is used to cause overexpression of Mena homolog Ena in both wing tissue and follicle cells in the ovary. It is found that Ena overexpression does not have any effect neither on the activitiy of the Hippo signaling nor on the activity of YAP homolog Yki. Further studies may be conducted to find the mechanism behind this regulation and the affected cellular processes by this regulation.