MENA, BRI3 and HSF2 as novel transcriptional targets of the Wnt/beta-catenin pathway
MENA, BRI3 ve HSF2?nin Wnt/beta-katenin yolağının yeni hedef genleri olarak tespiti
  1. Tez No: 232630
  2. Yazar: AYAZ NAJAFOV
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET KOMAN, YRD. DOÇ. DR. NECLA BİRGÜL İYİSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Genetik, Biochemistry, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Wnt/beta-katenin yolağı embriyonik gelişimde ve kanser oluşumunda önemli roller oynadığından, bu yolağın elemanları ve hedef genleri, gelişim ve kanser biyolojisinde önemli çalışma alanları oluşturmaktadır. Beta-katenin bir transkripsiyon faktörü olup birçok kanserde düzensizdir. Wnt proteini Frizzled reseptörüne bağlanmaması durumunda, beta-katenin sitoplazmada glikojen sintaz kinaz 3b (GSK3b) tarafından fosforile edilip degrede edilmektedir. Wnt proteinin reseptöre bağlanması halinde GSK3b inaktif hale getirilmekte ve beta-kateninin sitoplazmada birikerek hücre çekirdeğine transfer edilip, embriyonik gelişim ve hücre devri ile alakalı çeşitli genlerin anlatımını başlatan T-hücre faktörü / lenfoid enhancer faktörü (Tcf/Lef) transkripsiyon faktörleri ailesini aktive etmektedir.Genom-boyu transkriptomiks çalışmalarına dayanan bu çalışmada, Wnt/beta-katenin yolağının yeni hedef genlerin tespiti amaçlanmıştı. Bu bağlamda MENA (Mammalian enabled homologue), BRI3 (Brain protein I3) ve HSF2 (Heat-shock factor 2) genleri üzerinde yoğunlaştık. Bu genler, degrede-edilemeyen beta-kateninin anlatımı sonrasında anlatımları artığından ve promotör bölgelerinde olası TCF4-bağlanma sekansları bulundurmaları nedeniyle seçildi. MENA, BRI3 ve HSF2 genlerinin Wnt/beta-katenin yolağı tarafından kontrol edilip edilmediğni tespit etmek için GSK3b'yi inhibe eden ve Wnt/beta-katenin yolağının suni aktivasyonunu sağlayan lityum klorür tuzuna hücreler maruz bırakılarak MENA, BRI3 ve HSF2 genlerinin anlatımının arttığı gözlemlendi. Ayrıca, lusiferaz rapörtör analizi ve kromatin immünoçöktürme analizi ile beta-katenin ile MENA, BRI3 ve HSF2 genlerinin promotör bölgeleri arasında bağlantı olduğu tespit edildi. Son olarak, karşılaştırmalı RT-PCR analizi ile altı farklı kanser hücre hattı ve insan beyin tümör örneği MENA ve beta-katenin (CTNNB1) anlatımı için analiz edildi ve bir korelasyon gözlemlendi. Sonuçlarımız, MENA, BRI3 ve HSF2 genlerinin Wnt/beta-katenin yolağının yeni hedef genleri olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Wnt/beta-catenin signaling pathway plays important roles in embryonic development and carcinogenesis, which makes the pathway and its targets important subjects in developmental biology and cancer research fields. In its inactive form, when the Wnt ligand is not bound to the Frizzled receptor, beta-catenin is constantly being phosphorylated by glycogen-synthase kinase 3b (GSK3b ?? and degraded. When the Wnt ligand binds the receptor, activated pathway leads to inhibition of GSK3b, allowing beta-catenin to accumulate and translocate into nucleus, where it activates T-cell factor / lymphoid enhancer factor (Tcf/Lef) family of transcription factors, which regulate expression of developmental and cell cycle-related genes.In this study, which was based on genome-wide transcriptomics screens, we aimed to identify novel Wnt/beta-catenin pathway targets and we focused on three genes, namely MENA (Mammalian enabled homologue), BRI3 (Brain protein I3) and HSF2 (Heat-shock factor 2), since their expression increases significantly upon beta-catenin overexpression and because their promoters contain putative TCF4-binding motifs. In order to test their candidacies of being novel targets of the pathway we employed lithium-treatment assay to inhibit GSK3b and mimic the pathway activation. We found that the expression of MENA, BRI3 and HSF2 increases upon lithium-treatment. Also, luciferase reporter assay and chromatin immunoprecipitation showed interaction of beta-catenin and promoters of MENA, BRI3 and HSF2 genes. Finally, comparative RT-PCR analysis of cancer cell lines and human brain tumors was used to test a possible correlation between MENA and CTNNB1 (beta-catenin) expression. Our results strongly suggest that MENA, BRI3 and HSF2 transcription is regulated by the Wnt/beta-catenin pathway.