Involvement of autophagy in ochratoxin-a (OTA)-mediated toxicity in HK-2 cell line
HK-2 hücre hattında okratoksin-a güdümlü toksisitede otofajinin katılımı
- Tez No: 371776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Okratoksin-A (OTA) küf mantar tarafından üretilen, birçok çeşitli besin ve yemde bulunan ikincil metabolittir. OTA'nın nefrotoksik ve karsinojenik etkileri önemli sayıdaki çalışmada gösterilmiş ve OTA olası insan karsinojeni olarak sınıflandırılmıştır. Otofaji, hücre homeostazının sürdürülebilmesi için uzun ömürlü ya da kusurlu organel ve proteinlerin yıkılması işlemidir. Bu calışmada, insan böbrek proksimal tübül epitel hücreleri olan HK-2 hücreleri kullanılarak otofaji ve ona bağlı olan MAPK/ERK ve PI3K/AKT yolaklarının OTA-güdümlü toksisiteye olan katılımı incelenmistir. OTA-teşvikli zamana ve doza bağlı otofajik aktivite, otofaji ile bağlantılı proteinlerden mikrotübül bağlayıcı LC3-I proteininin LC3-II'ye dönüşmesine, otofagozom ve asidik kesecikli yapıların oluşumuna bağlı olarak test edilmiştir. 10 M dozlu OTA muamelesinin çok erken saatlerinde otofaji aktive olmuştur. Bunun yanında 6 saatlik OTA muamelesiyle AKT fosforilasyonu artışı gösterirken otofagozom oluşumu da azalmaya başlamıştır. Bu sonuçlarla paralel olarak, PI3K/AKT yolağı Wortmannin ile inhibe edildiğinde otofagozom oluşumunda artış gözlemlenirken, MAPK/ERK yolağı inhibasyonunun OTA-güdümlü otofajinin düzenlenmesi üzerinde bir rolü görülmedi. OTA aynı zamanda denge durumundaki ubikitinlenmenin seviyesini azalttı. Bu sebeple otofajinin azaldığı ilerleyen saatlerdeki p62/SQSTM1 azalımı ve asidik yapılardaki artışın yine OTA tarafından tetiklenen ubikitin-proteozom yolağından kaynaklı olabilecegini gösterdi. Sonuçlar birlikte ele alındığında, bu çalışma OTA'nın HK-2 hücrelerinde erken saatlerde otofajiyi tetiklerken, ilerleyen saatlerde PI3K/AKT yolağının aktive olmasıyla otofajinin azaltıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ochratoxin A (OTA) is a secondary metabolite produced by fungi and found in a variety of food and feed. It is classi ed as a possible human carcinogen and immense amount of work has revealed to its nephrotoxic and carcinogenic properties. Autophagy is a cellular degradation process in which long-lived or defective organelles and proteins are cleared in order to maintain cellular homeostasis. In this study, we investigated the involvement of autophagy and related signaling pathways MAPK/ERK and PI3K/AKT during progression of OTA-induced toxicity in human proximal tubule epithelial HK-2 cell lines. Time- and dose-dependent autophagic activity in response to OTA exposure was tested by examining the alterations of the amount of autophagyrelated proteins, the conversion of microtubule-associated protein 1 light chain 3 (LC3)-1 to LC3-II, and by visualization of autophagasomes and acidic compartments. The results showed that OTA at 10 M concentration induces autophagy at very early hours of treatment. After 6 hours, autophagasome formation decreases while AKT phosphorylation is up-regulated. Concordantly, inhibition of PI3K/AKT pathway increases the autophagasome formation while inhibition of MAPK/ERK had no e ect on the regulation of autophagy in response to OTA. OTA has also decreased global steadystate levels of protein ubiquitinylation. In addition, the decrease in p62/SQSTM and increase in acidic vacuoles at later time points when the autophagic activity decreased could be the consequence of OTA-induced fast degradation by ubiquitin proteasome system (UPS) rather than autophagy. Taken together, this study suggest that OTA up-regulates autophagy at early hours of treatment and then down-regulates by the OTA-mediated PI3K/AKT pathway activation at later time points in HK-2 cell lines.