Optimal commodity procurement with imperfect delivery
Hatalı teslimat altında optimal tedarik politikaları
- Tez No: 371811
- Danışmanlar: PROF. AHMET REFİK GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Pek çok tarım ve enerji ürünü de dahil olmak üzere piyasaların birçoğunda, raslantısal ürün talebi ve spot fiyatlar altında, en uygun spot ve vadeli tedarik miktarlarını belirlemek karar vericilerin karşılaştığı tipik bir problemdir. Değişken taleplerin karşılanmasında, elektrik gibi birtakım ürünler için depolanabilirlik olanaklarının sınırlı oluşu bu tip ürünler için geleneksel 'al ve tut' argümanını devre dışı bırakırken, depolanamama özelliği tedarik politikası optimizasyonuna karmaşıklığın bir başka katmanını ekler. Dolayısıyla, vadeli teslim kaydıyla alım yapabilmenin yanı sıra, fiyat dalgalanmalarından kaçınmak ve düşük işlem maliyetlerinden faydalanmak için firmaların forward sözleşmelere yönelimi giderek artmaktadır. Ancak hızla değişebilen iş ortamları ile beraber, tedarikçilerin anlaşılan ürün miktarını teslim etmeme riski vardır. Ulaştırılan ürünlerin miktar ve kaliteleri ile firma beklentilerinin birebir karşılanması garantisi edilemediğinden, teslimat riskleri firmaların karlılığında özellikle önemlidirler. Bununla birlikte, literatürde, kusurlu teslimat konusu şimdiye dek çok tartışılmamış, söz edilen diğer değişkenler ise birlikte kapsanmaktan ziyade, ağırlıklı olarak ayrı ayrı ele alınmışlardır. Bu çalışmada, vadeli satın alma kontratlarının hatalı teslim boyutu tanınmış ve raslantısal fiyat ve talep çevresine dahil edilerek, depolanamayan ürünlere ilişkin tedarik politikalarının optimizasyonu için üç değişkenli yeni bir yaklaşım sunulmuştur. Her bir değişken –-talep, fiyat ve teslimat boyutu-- geometrik Brownian hareket süreci ile modellenmiş ve önerilen optimal forward kontrat politikaları stokastik optimizasyon yöntemleri ile saptanmıştır. Sonuçta, tedarik miktarlarının belirlenmesi sürecine teslimatlardaki belirsizlik kavramının dahil edilmesiyle firmaların karlarında iyileşmeler sağlanabileceği gösterilmiştir. Ayrıca, teslimat boyutu ile fiyat ve talep arasındaki ilişkilerin de modellenerek tedarik miktarlarının belirlenmesine dahil edilmesinin faydalı olabileceği gösterilmiş ve bu korelasyonların çeşitli olası modelleri önerilmiştir. Model yapıları ile birlikte algoritma ve sezgisel yöntemler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
For a number of commodity markets, including many agricultural and energy products, a typical problem faced by decision makers is to determine the optimal spot and forward contracting quantities when both the product demand and the spot price are random. While satisfying uncertain demand, the lack of storability possibilities for certain commodities -electricity for example- adds another layer of complexity to the procurement policy optimization as the non-storable feature is ruling out the classical buy-and-hold argument for them. Under the circumstances, firms increasingly engage in forward contracts for future deliveries, as well as, to avoid price fluctuations and benefit from lower transaction costs. However, along with the increasingly volatile business environments, there is the risk of suppliers not delivering the agreed quantities. Delivery risks particularly hold a great importance in the protability of firms as they have no perfect guarantee that the quality or the quantity of the delivered goods absolutely meets their expectations. Still, `uncertain deliveries' is not discussed much in the literature and most of the time, other drivers mentioned above is held individually rather than a multivariate setting. Recognizing the imperfect delivery aspect of forward procurement, integrated with stochastic price and demand environment, this thesis presents a new trivariate approach for examining policy-optimization models regarding non-storable commodities. For each of the variables -price, demand and delivery of supplies- evolving in a geometric Brownian motion, an optimal forward contracting policy is proposed and algorithmically characterized by means of stochastic optimization. The most signicant result is that profit improvements can be achieved by introducing uncertain delivery notion into procurement decision making. We also demonstrate that it can be valuable to model delivery interactions with price and demand into the procurement models, and we present several possible ways to model these interactions. We present structure, algorithms, and heuristics for our models.