Design and performance analysis of a resource management platform in response to emergency and disaster situations
Acil durum ve afet müdahaleleri için kaynak yönetimi platformunun geliştirilmesi ve performans analizi
- Tez No: 371817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA TUĞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada acil durum ve afet müdahalelerinde kaynak yönetimi sorununu ele alan algoritmaların geliştirilmesi ve kullanılması üzerinde durulmuştur. Sunulan sistem, Afet Yönetim Platformu (AYP), servis sağlayıcıların veri kaynaklarından veri almakta ve buna bağlı olarak gelen istekleri mümkün olabildiğince yük dengesini korumaya ve hizmet süresini minimize etmeye çalışarak tahsis etmektedir. Çalışma için, yük dengesine ve hizmet süresine farklı derecede önem veren, üç değişik kaynak yönetimi algoritması önerilmiştir. İlki, gelen isteği en yakın kaynağa tahsis eden Minimum Uzaklık algoritması. İkincisi, gelen isteği yükü en az olan kaynağa tahsis eden Minimum Yük algoritması. Sonuncusu, önceki iki algoritmayı birleştiren Karma algoritma. Önerilen algoritmaların performansı bekleme süresi, başarı oranı ve maksimum yük oranına göre değerlendirilmiştir. Farklı yüklere karşı ideal düzeni bulmak için ölçümler simulasyonlardan izlenmiştir. Çalışmada biri zaman tabanlı diğeri ortalama istek geliş süresi tabanlı iki farklı simulasyon gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre Minimum Yük algoritması genellikle tüm ölçümlerde en iyi olduğu halde, Minimum Uzaklık algoritması her durumda ve tüm ölçümlerde en kötü olarak belirlenmiştir. Performansta lider konum, ortalama istek geliş süresi değerleri değiştikçe, Minimum Uzaklık ile Karma algoritmalar arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the development and use of algorithms that address the issue of resource management in response to emergency and disaster situations. The presented system, named Disaster Management Platform (DMP), takes the data from the data sources of service providers and distributes the incoming requests accordingly both to manage load balancing and minimize service time, which results in improved user satisfaction. Three different resource management algorithms, which give different levels of importance to load balancing and service time, are proposed for the study. The first one is the Minimum Distance algorithm, which assigns the request to the closest resource. The second one is the Minimum Load algorithm, which assigns the request to the resource with the minimum load. Finally, the last one is the Hybrid algorithm, which combines the previous two approaches. The performance of the proposed algorithms is evaluated with respect to waiting time, success ratio, and maximum load ratio. The metrics are monitored from simulations, to find the optimal scheme for different loads. Two different simulations are performed in the study, one is time-based and the other is request interarrival time-based. The results indicate that, the Minimum Load algorithm is generally the best in all metrics whereas the Minimum Distance algorithm is the worst in all cases and in all metrics. The leading position in performance is switched between the Minimum Distance and the Hybrid algorithms, as request interarrival time values change.