Countrywide anomalous incident detection from aggregated mobile phone data
Cep telefonu verilerinden olağan dışı olayların ülke çapında tespiti
- Tez No: 371826
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALBERT ALİ SALAH, YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM DURMAZ İNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde cep telefonları gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Gelir seviyesi yüksek olan ülkelerde telefon; bilgisayar işlevselliği, gelişmekte olan ülkelerde ise, daha çok alt yapıdan eksikleri yada daha hayati ihtiyaçları karşılamak amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada Fildişi Sahilleri'nin ülke genelinde toplanmış olan, cep telefonu konuşma kayıtları analiz edilip kullanılmıştır. Olağan dışı önemli olayların ülke boyutunda tespit edilebilmesi ve olay gerçekleşmeden tespit edilebilirliği nin, cep telefonu verisi kullanılarak mümkün olup olmadığı hedeflenmiştir. Bunun yanı sıra, bu çalışmanın cep telefonu verisi kullanarak analiz yapacak diğer çalışmalara, veri seti temininden görselleştirmeye kadar, bir yol haritası olması hedeflenmiştir. Bu çalışmada kullanılan veri seti, Orange Telekomunikasyon tarafından, Fildişi Sahillerinde, Aralık 2011-Nisan 2012 tarihleri arasında toplanılmış ve anonimize edilmiştir, aynı zamanda bu veri Data for Development (D4D) akademik yarışmasının bir parçası olarak paylaşıldı. Çalışmamızda Markov tabanlı Poisson süreci (MMPP) methodu kullanıldı. Verinin toplanıldığı sırada ülke, yüzlerce ölü ve yaralı ile sonuçlanan bir iç savaş içerisindeydi. Bu kargaşadan kaynaklanan olayları Birleşmiş Milletlerin Güvenlik Konseyi raporlarından elde ederek, çalışmamızda tespit edilen olayların başarısı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Mobile phones are extensively used both in developed and developing countries. Richer countries tend to use it as a computer, whereas in developing countries it is a kind of replacement of inadequacy of infrastructure, or it is used to cover more crucial needs. This work is an explorative analysis of the nationwide Call Detail Record (CDR) in Cote d'Ivoire. Our aim is to detect anomalous incidents and to explore the possibility of early detection of severe incidents from mobile phone data. Beside this, this work is a kind of roadmap who would like to work on CDR data, from obtaining open data set to visualization tool selection. Data is collected and anonimized in Cote d'Ivoire by Orange Telecom, from real call data. It has been published as a part of a scientific challenge, Data for Development (D4D). We explored irregularity of phone usage by probabilistic Markov modulated Poisson process (MMPP) method. During the data collection period (from December 2011 to April 2012) Cote d'Ivoire was suffering from civil war, which caused hundreds of deaths and many injuries. Validation of the experiments has been done through United Nations Security Council's report covering these dates.