The comparison of the day of the week effects in the stock market for pre-COVID and post-COVID periods: an oil industry example
COVİD öncesi ve COVİD sonrası dönemlerde borsada haftanın günü etkilerinin karşılaştırılması: bir petrol sektörü örneği
- Tez No: 872213
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, petrol ürünlerinin getirilerinde takvim anomalilerini, özellikle hafta günü (DOW) etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada kullanılan hisse senetleri, ABD için Chevron Corp, SHEL ve ExxonMobil; Suudi Arabistan için Advanced Petrochemical Company, Saudi Mining ve Arabian Pipes Company; ve Türkiye için Tüpraş, Turcas ve Petkim'dir. Hafta günü etkisi, ortalama getiri dağılımının haftanın gününe bağlı olarak farklılık gösterdiği bir olgudur. Bu durum, getiri ve volatilitenin haftanın her gününde benzer olması gerektiğini öngören Etkin Piyasa Teorisi ile çelişmektedir. Başka bir deyişle, hafta günü etkisi, Etkin Piyasa Teorisi anomalisi türüne dönüşebilir. Bu, dünya genelindeki sayısız hisse senedi piyasasında tespit edilen en önemli takvim anomalilerinden biridir ve bu nedenle yıllardır birçok araştırmacı tarafından incelenmiş ve geniş bir yelpazede farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada, COVID-19 pandemisinin başlamasından önce ve sonra bu petrol endüstrisi hisselerinin log getiri dağılımını incelemeye odaklanıyoruz. Yahoo Finance verilerinin günlük fiyat serilerinden log getiri elde ediyor ve hisse senedi piyasası getirilerinde ve volatilitesinde DOW etkilerinin varlığını belirlemek için ARCH ve GARCH modellerini kullanarak pozitif veya negatif DOW etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı kanıtlarını bulmaya çalışıyoruz. Çalışmada günlük kapanış fiyatlarına odaklanılıyor, bu da daha fazla likidite sağlamaya ve yatırımcı kararlarının küçük değişikliklere dayalı olarak nasıl şekillendiğini daha kesin bir şekilde incelemeye olanak tanıyor. Ampirik sonuçlar, DOW etkisinin petrol hisselerinin getiri ve volatilitesini etkilediğini, COVID öncesi ve sonrası verilerin gelecekteki yatırımcılar için içgörüler sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the calendar anomalies in returns for petroleum products, especially, the day-of-the-week (DOW) effect. The stocks used in this study are Chevron Corp, SHEL, and ExxonMobil for the USA, Advanced Petrochemical Company, Saudi Mining, and Arabian Pipes Company for Saudi Arabia, and Tüpraş, Turcas, and Petkim for the country of Türkiye. The day-of-the-week effect is a phenomenon wherein the mean return distribution differs based on the day of the week. This is in contradiction to the Efficient Market Theory, which expects that returns and volatility should be similar on each day of the week. Stated differently, the day-of-the-week impact could possibly form into a type of Efficient Market Theory anomaly. It is one of the most vital calendar anomalies identified in countless stock markets across the world, therefore examined by several researchers for years, consequently, obtaining a wide range of distinct outcomes. We focus on examining the log return distribution in these oil industry stocks before the beginning of the COVID-19 pandemic and what unfolds after. We generate log returns from obtaining daily price series of yahoo finance data and employ the ARCH and GARCH models to identify existence of DOW effects on stock market returns and their volatility to find statistically significant evidence of positive or negative DOW effects. Daily closing prices are focused on in the study, owing to establishing more liquidity and precisely investigating how investor decisions could be based on minor changes. Empirical results reveal that the DOW effect affects returns and volatility in oil stocks, with pre- and post-COVID data providing insights for future investors.