Dirsek eklemi ve çevresindeki aksesuar kemiklerin görülme sıklığının araştırılması
Investigation of the prevalence of accessory bones in the elbow joint and its surroundings
- Tez No: 396282
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş-Amaç: Dirsek eklemi, el bileği eklemi ile omuz eklemi arasında mekaniksel bağlantıyı sağlayan ve önemli fonksiyonları olan menteşe tipi bir eklemdir. Dirsek eklemini oluşturan kemik yapıların bazı insanlarda farklılık göstermesi sonucu, eklem çevresinde aksesuar oluşumlar görülebilir. Anatomik varyasyonların patolojik olgulardan ayırt edilmesi hastalığın teşhisinin koyulabilmesi için esastır. Bu varyasyonların iyi bilinmediği takdirde bulunduğu bölgelerdeki akut veya kronik hadiselerin teşhisi güçleşir. Literatürlerde ve ülkemizde dirsek eklemi çevresindeki kemik yapılara ilişkin varyasyonların insidansını bildiren çalışmaların sınırlı sayıda olduğunu gördük. Bu nedenle çalışmamızda dirsek eklemi ve çevresindeki aksesuar oluşumları, geniş bir kemik seride radyografiler üzerinden değerlendirmeyi ve belli bir populasyonda görülme sıklığını araştırmayı amaçladık. Gereç-Yöntem: Bu çalışmada GOP Tıp fakültesi Hastanesinde Mayıs 2013-Ocak 2014 tarihleri arasında tedavi edilen toplam 4000 hastaya ait antero-posterior ve lateral dirsek grafileri retrospektif olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction-Objective: Elbow joint is a hinge type joint that has important functions and ensures mechanical connection between wrist joint and shoulder joint. As a result of the differing bone structures that form the elbow joint in some people, there may be accessory formations around the joint. Diagnosis is of the essence for the distinguishing the normal anatomical variations from the pathological cases. In the event of not knowing these variations well, diagnosis of the acute or chronic cases in those regions gets hard. We have observed that there are limited number of studies to inform about the incidents of the variations concerning the bone structures around the elbow joint in our country and literature. For that reason, we aimed to evaluate the accessory formations in the elbow joint and its surroundings over the wide bone serial radiography and research prevalence in a certain population. Material-Method: In this study, antero-posterior and lateral joint graphs of the 4000 patients in total that have been treated as a result of the trauma or disease between May 2013 and January 2014 in GOP Medical Faculty Hospital have been evaluated.