Assessing subjective quality of urban life at neighborhood scale
Öznel kentsel yaşam kalitesinin mahalle ölçeğinde değerlendirilmesi
- Tez No: 371845
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ARKON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
'Kalite' kavramı barındırdığı öznel yargılar nedeniyle ölçülmesi ve değerlendirilmesi zor bir olgu olarak planlama literatüründe gerekli itibarı görmemektedir. Bu çalışmanın temel amacı kentsel yaşama dair gelişen öznel algıyı kent planlama politikalarına girdi oluşturabilecek şekilde anlamlı ve ölçülebilir kalite kategorileri olarak tanımlamak ve farklı kullanıcı gruplarının ihtiyaçlarını, kentsel yaşamdan beklentilerini ve memnuniyet yaratan kentsel nitelikleri tarifleyerek kent plancıları ve karar vericilere yol göstermektir. Çalışmada kentsel yaşamın kalitesi, barındırdığı nüfusun ihtiyaç ve beklentilerini karşılama düzeyi olarak ele alınmaktadır. Tanımdan hareketle; kullanıcı ihtiyaçları Maslow'un ihtiyaç hiyerarşisi piramidinden yararlanılarak kentsel yaşama adapte edilmiştir. Mahalle ölçeği yaşam kalitesi araştırmalarında anlamlı sonuçlar verdiği için analitik değerlendirmede tercih edilmiştir. Kentsel ihtiyaçlara dair kullanıcıların öncelikleri ve bu ihtiyaçların karşılanması durumunda oluşacak memnuniyet düzeyi ise toplam kalite yönetimi araçlarından olan Kano model ile değerlendirilmiştir. Kano Model ile kentsel ihtiyaçların yaşam memnuniyeti üzerindeki etkisini anlamak ve önceliklendirmek mümkün olmuştur. Analiz yöntemi, çeşitlenen öznel algıyı anlaşılabilir kalite boyutuna taşıyarak bunları uygulanacak stratejik adımlar olarak tarifleyecek zemini oluşturmaktadır. Kenti yönetenlerin kısıtlı kamu kaynaklarını ihtiyaca uygun şekilde rasyonel dağıtabilmesi için kullanıcı beklentilerini ve önceliklerini bilmesi gerekmektedir. Bunu anlamaya yönelik yaklaşımların ve çabaların karar verme sürecinin parçası haline getirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The subjective nature of quality of urban life (QoUL) has not been adequately addressed in the planning literature. Major aims of this study are to elaborate the notion of subjective QoUL as meaningful and measurable quality categories in terms of urban planning policy and to give additional information to urban policy makers and planners about needs of different socio-economic groups and their satisfaction with urban living. This study explores the concept of QoUL defined as the performance level of urban life towards the needs and expectations of residents. The study uses Maslow's theory of human needs as a starting point to investigate subjective dimensions of OoUL. It explores this concept in a neighborhood scale as subjective evaluations gain significance while the geographic scale getting smaller. To address the significance and priority of subjective dimensions and to re-define satisfactory character of urban living Kano's Model is selected as an major analysis tool. Using Kano's Model to understand and prioritize the impacts of urban needs over life satisfaction has become possible. This analysis method creates a basis of strategic action while transforming subjective perception to the understandable categories of quality. Given the limited public resources, policy makers need to find the most effective way of distributing them in line with the needs and the priorities of people. This can be achieved by using the results of the related research as input in the decision making processes.