Brain dynamics and memory enhancement: Memristor based models
Beyin dinamiği ve bellek güçlendirilmesi: Memristor tabanlı modeller
- Tez No: 371844
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ACAR SAVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde, beynin hafıza olgusu incelenmiş ve memristor teorisi ile olan ilişkileri araştırılmışır. İlk olarak, ideal memristor modeli incelenmiştir. Bu modelden yola çıkarak oluşturulmuş olan kübik memristor kullanılarak, basit mantık operasyonları anlatılmıştır. Daha sonra, hafıza ve öğrenmenin gerçekleştiği sinapslar incelenmiştir. İncelenen memristör karakteristiği ile birlikte, memristorün gösterdiği davranışların sinapslar ile olan benzerliği ve bu konu üzerine yapılan çalışmalar aktarılmıştır. Son olarak, memristör karakteristiğinden faydalanılarak, memristor bilgi depolama sistemi tasarlanmış ve bu sisteme 12x60 lık bir resim kaydetme işlemi uygulanmıştır. Ayrıca, resimlerdeki kenarları detekte eden bir memristive sistem anlatılmış ve bazı örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the memory systems of the brain are researched and the relationship between these memory systems and memristor theory are studied. Firstly, the ideal memristor theory is studied. By using the cubic memristor that was based on the ideal memristor theory, the basic logical operations are explained. Additionally, the nerve cells and synapses, which are thought where the memory and learning take place, are inquired. Bearing in mind that the characteristic of the memristor and its similarities between the synapses has been researched with the previous studies on this field. Finally, memristor data storage system has been designed by using memristors, and a binary image of 12x60 pixels has been successfully stored on this design. Also, the edge detection for images has been presented by using the memristor cellular automaton and some examples have also been given.