Vibration analysis of laminated composite circular plates with radial slots
Radyal kanallı dairesel kompozit plakaların titreşim analizi
  1. Tez No: 371846
  2. Yazar: ÇETİN ÖZGÜR BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Radyal kanallı halkasal tabakalı kompozit plakların titreşim karakteristikleri Sonlu Elemanlar Yöntemi (SEY) ile çalışılmıştır. Teorik altyapı olarak, isotropic halkasal plakların titreşim analizi, tabakalı kompozitlerin mekaniği ve sonlu elemen modellemesi özetlenmiştir. Başlıktaki problem için ANSYS de APDL programı geliştirilmiş ve literatürde olan halkasal plak sonuçları ile doğrulanmıştır. Daha sonra, kompozit tabaka parametrelerinin doğal frekanslara etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vibration characteristics of laminated composite annular circular plates with radial slots are studied by Finite Element Method (FEM). As theoretical background, vibration analysis of orthotropic annular circular plates, mechanics of laminated composites and finite element modeling are summarized. Laminated composite annular circular plates with radial slots are introduced. The APDL program in ANSYS is developed for the titled problem and verified by the available literature for the annular circular plate. Then, the effects of lamination parameters on natural frequencies are investigated.