Investigation of biocompatibility of calcium phosphate based materials and cements
Kalsiyum fosfat bazlı malzeme ve çimentoların biyouyumluluğunun incelenmesi
- Tez No: 371848
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN ÇİFTÇİOĞLU, PROF. DR. HAYRİYE ŞEBNEM HARSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kalsiyum fosfat çimentoları(CPCs),dişçilik ve ortopedik uygulamalardaki mükemmel biyouyumlulukları,osteo iletkenlikleri,potansiyel özümlenebilirlikleri nedeniyle kapsamlı olarak incelenmektedir.CPC'ler diğer kalsiyum fosfat bazlı malzemelere göre bir dizi avantaja sahiptirler. Bu çalışmanın ilk aşamasında kalsiyum fosfat çimentolarının öncül tozları hazırlanmıştır. TTCP-1(H3PO4 ve CaCO3dan hazırlanan) ve TTCP-2(NH4H2PO4ve CaCO3dan hazırlanan) olarak kodlanan tetra kalsiyum fosfat tozları, kalsiyum ve fosfat kaynaklarınınkarışımlarının 1350°C deısıl işlem uygulanması ile hazırlanmıştır. Bruşit tozu sulu kimyasal metod ile hazırlanmıştır. Bir dizi CPC'ler (HA çimentoları) çeşitli hidroksiapatit başlangıç çekirdek derişimlerinde (3%, 1,5% ve 0.0% ağırlık bazında, üç farklı katı sıvı oranında( 2,4,2,7 ve 3,2 mL/g),TTCP-1 ve bruşit tozlarının 0,2 ve 0,3 molar fosfat tamponu solüsyonu ile karıştırılarak hazırlanmıştır. CPC'lerin katılaşma zamanları 3,5 ile 24 dakika aralığında belirlenmiştir. Çimentoların ve öncül tozların faz yapısı ve yüzey morfolojisi XRD ve SEM ile karakterize edilmiştir. Tozların XRD analizleri, tetrakalsiyum fosfat ve bruşitin karakteristik piklerinin varlığını açığa çıkarmıştır. Benzer şekilde XRD analizleri tüm çimento örneklerinin HA fazında değişik kristaliniteye sahip olduğunu ve başka fazların görülmediğine işaret etmiştir. Tüm hidroksiapatit çimentolarının SEM incelemelerinde çubuğa-plakaya benzer hidroksiapatit kristallerigörülmüştür. Sitotoksite testleri hidroksiapatit çimentoları ve tozların varlığında canlı hücrelerin sayısını belirlemek için MTT(3-(4,5-dimetiltiazol-2-yl) 2,5-difenil tetrazolyum bromit) analizi ile gerçekleştirilmiştir. Sitotoksisite sonuçları, bruşit tozunun tüm toz özüt derişimlerinde 24, 48 ve 72. saatlerin sonunda hücre canlılığı üzerinde belirgin bir düşüşe sebep olduğuna işaret etmiştir. Bruşitin aksine TTCP-1 ve TTCP-2 tozları kontrol grubu ile karşılaştırıldığı zaman, %74 ve üzerindeki hücre canlılığı değerleri ile toksik etkiye sahip değildir. Bu çalışmada hazırlanan neredeyse tüm kalsiyum fosfat çimentolarının sitotoksik etkiye sahip olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Calcium phosphate cements (CPCs) have been extensively investigated due to their excellent biocompatibility, osteoconductivity, potential resorbability in dentistry and orthopedics. They have numerous advantages over other calcium phosphate-based materials. The CPC precursor powders were prepared in the initial stage of this work. Tetracalcium phosphate (TTCP) powders coded as TTCP-1(obtained from H3PO4 and CaCO3) and TTCP-2 (obtained from NH4H2PO4 and CaCO3) were prepared by heat treatment of the calcium and phosphate source mixtures at 1350°C. Brushite powders were produced by aqueous chemical methods. A series of CPCs (HA cements) were prepared by using the TTCP-1 and brushite powders which were mixed with 0.2M and 0.3M phosphate buffer solutions at three different solid/liquid ratios (2.4, 2.7 and 3.2 g/ml) with three different HA initial seed contents (3%,1.5% and 0.0 wt%). The setting times of CPCs were determined to be in the 3.5-24 minute range. The phase structure and surface morphology of the cements and precursor powders were characterized by XRD and SEM. XRD analysis of powders revealed the presence of the characteristic TTCP and brushite peaks. XRD analysis also indicated that all cement samples were composed by HA phase with different crystallinity and other phases were not detected. Rod and plate-like hydroxyapatite crystals were observed in the SEM micrographs of all CPCs. Cytotoxicity testing was performed using the MTT(3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)2,5-diphenyl tetrazolium bromide) assay to determine the number of viable cells in the presence of powders and HA cements. Cytotoxicity results indicated that brushite powder caused sharp decreases in cell viability at the end of 24, 48 and 72 hours at all powder extract concentrations. TTCP-1 and TTCP-2 powders unlike brushite had no toxic effect with cell viability values over 74 %. Almost all CPCs prepared in this work had no cytotoxic effects.