Trikalsiyum fosfat esaslı kanal dolgu maddelerinin biyolojik uyumluluğunun, apikal sızdırmazlığının ve antibakteriyel etkinliğinin incelenmesi
The Investigation of biocompatibility, apical microleakage and antibacterial effectiveness of alpha-tricalcium phosphate based canal sealers
  1. Tez No: 48984
  2. Yazar: SUZAN BİLGİNER (BAĞCI)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İ. TİMUR ESENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Kalsiyum fosfat esaslı olan Sankin Apatite Tip I, Tip II ve Tip III kanal dolgu patlarının özelliklerinin incelendiği bu çalışmada biyolojik uyumlulukları in vivo olarak, apikal sızdırmazlıkları ve antibakteriyel et kinlikleri ise in vitro olarak araştırıldı. Kontrol amacıyla çinko oksit- öjenol esaslı Grossman kanal dolgu patı kullanıldı. Biyolojik uyumluluk çalışması için test materyallerini içeren teflon tüpler 34 adet farenin subkutan dokularına implante edildi. Ope rasyondan 24 saat, 1 ve 4 hafta sonra ilgili bölgelerden blok biyopsiler alındı ve ışık mikroskobu altında değerlendirildi. Mikrosızıntı çalışması için spektrofotometrede 618 nm'lik absorbans tespitinin yapılmasından önce dişler kantitatif mikrosızıntı değerlendirmesi için 2ml %50'lik nitrik asit içinde bekletildiler. Kanal dolgu patlarının mikroorganizmalar üze rindeki etkilerini test etmek için Trypticase Soy Agar (TSA) içeren agar tabakalarında hazırlanan çukurlara test materyalleri dolduruldu, 24 ve 48 saat sonra inhibisyon zonları ölçüldü. Biyolojik uyumluluk çalışmasının sonuçlan, bütün materyallerde akut bir inflamasyon geliştiğini fakat bu reaksiyonun şiddetinin zamanla azaldığını göstermiştir. 30 günlük gözlem süresi sonunda, Sankin Apatite Tip II ve Tip IIl'ün, Tip I ve Grossman kanal dolgu patlarından biyolojik olarak daha uyumlu olduğu bulundu. Sankin Apatite ve Grossman kanal dolgu patlarıyla doldurulan diş grupları arasmda spektrofotometrik sı zıntı ölçümlerinde anlamlı bir farklılık bulunamadı. Grossman kanal dolgu patı test edilen bütün mikroorganizmalar üzerinde önemli derecede etkili bulunurken Sankin Apatite Tip I test edilen mikroorganizmalar üzerinde herhangi bir etki göstermedi. Sankin Apatite Tip II ve Tip III ise bazı mikroorganizmalar üzerinde etkili bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Investigation of Biocompatibility, Apical Microleakage and Antibac terial Effectiveness of a-tricalcium phosphate Based Root Canal Sealers. In this study, the properties of calcium phosphate based Sankin Apa tite Type I, Type II and Type DI root canal sealers were studied. While bio- compatibility of the sealers were investigated in vivo conditions, apical mic roleakage and antibacterial effects were evaluated in vitro. Zinc-oxide eu- genol based Grossman's root canal sealer was used as the control sealer. For the biocompatibility study, teflon tubes containing test materials were implanted in subcutaneous tissue of 34 mice. Block biopsies were taken from the related regions at 24 hours, 1 and 4 week postoperatively and the sections were evaluated under a light microscope. For the quantitative mic roleakage evaluations the teeth were left in 2 ml 50% nitric acid prior the de termining the absorbance of 618 nm in a spectrophotometer. To test the an tibacterial effects of the sealers, agar plates consisting of Trypticase Soy Agar (TSA) inoculated with microorganisms were used and observations were made to detect zones of inhibition around the sealers. The results of the biocompatibility study demonstrated that, an acute inflammation was detected with all materials but the severity of this re action decreased with time. At the end of the 30 day observation period, both Sankin Apatite Type II and Type III were found more biocompatible than Type I and Grossman's sealer. There was no significant difference in spect- rophotometrically measured leakage among teeth obturated with test ma terials. While Grossman's root canal sealer showed antibacterial effect to all tested microorganisms, Sankin Apatite Type I did not show any effect. San kin Apatite Type II and Type HI caused inhibitory effects on some mic roorganisms.