Approximation theorems for Krull domains
Krull tamlık bölgeleri için yaklaşım teoremleri
  1. Tez No: 371850
  2. Yazar: MEHMET YEŞİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK AY SAYLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
R bir tamsayıca kapalı tamlık bölgesi olsun ve I(R), R'nin terslenebilir kesirli ideal- lerinin çarpımsal grubunu belirtsin. {V_i} i∈I , R'nin valüasyon üsthalkalarının ailesi olsun ve G_i, V_i valüasyon tamlık bölgesine karşılık gelen değer grubunu belirtsin. Biz R'nin V_i'lerin kesişimine eşit olduğunu ve I(R)'den G_i'lerin kardinal çarpımının içine, yani G_i'lerin cardinal çarpımının içine bir fonksiyon olduğunu gösterdik. R bir Dedekind tamlık bölgesi olduğunda bu fonksiyonun G_i'lerin kardinal toplamına örten bir izomorfizma olduğu bilinmektedir. Bu durumda her bir i için G_i tam sayılar grubuna izomorftur. R bir h-yerel Prüfer tamlık bölgesi olduğunda bu fonksiyonun G_i'lerin kardinal toplamına örten bir izomorfizma olduğu J. Brewer ve L. Klingler tarafından gösterilmiştir. Bu tezde, R bir Krull tamlık bölgesi olduğunda böyle bir fonksiyonun varlığı ve birebirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Let R be an integrally closed domain, and denote by I(R) the multiplicative group of all invertible fractional ideals of R. Let {V_i} i∈I be the family of valuation overrings of R, and denote by G_i the corresponding value group of the valuation domain V_{i}. We show that R is the intersection of V_i's, and there is a map from I(R) into the cardinal product of the G_i's. Furthermore, it is well known when R is a Dedekind domain, this map becomes an isomorphism onto the cardinal sum of the G_i's. In this case, G_i's are isomorphic to the group of integers for each i. It is shown, by J. Brewer and L. Klingler, that this map is also an isomorphism onto the cardinal sum of the G_i's when R is an h-local Prüfer domain. In this thesis, we investigate the existence of such a map, and whether it is injective when R is a Krull domain.