Genelleştirilmiş Szász-Mirakjan operatörleri için asimptotik formüller
Asymptotic formulas for generalized Szász-Mirakjan operators
  1. Tez No: 779413
  2. Yazar: TUĞBA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM ULUSOY ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu yüksek lisans tezi beş kısımdan meydana gelmektedir. İlk kısım giriş bölümüne aittir. İkinci kısımda yaklaşımlar teorisinin temel tanımlarına, özelliklerine, teoremlerine ve yardımcı teoremlerine yer verilmiştir. Üçüncü kısımda genelleştirilmiş Szász-Mirakjan operatörleri tanıtılarak ağırlıklı uzaylardaki yaklaşım özellikleri incelenmiştir ve sonraki bölümde kullanılacak olan teoremler verilerek merkezi moment hesaplamaları yapılmıştır. Dördüncü kısımda ağırlıklı süreklilik modülü yardımıyla Voronovskaja ve Gruss tipli Voronovskaja teoremleri elde edilerek klasik Szász-Mirakjan operatörleri için özel durumlar sunulmuştur. Son kısımda ise tezde elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis is divided into five sections. The first section is the introductory part. The second section provides the basic definitions, properties, theorems and auxiliary theorems of the theory of approaches. The third section introduces generalized Szász-Mirakjan operators, examines approximation properties in weighted spaces, and performs central moment calculations by providing the theorems to be used in the following section. The quantitative Voronovskaja and quantitative Gruss-Tip-Voronovskaja theorems are obtained using the weighted continuity module in the fourth section, and spatial cases for the classical Szász-Mirakjan operators are presented. The results of the thesis are discussed in the final section.