Korovkın-tipli teoremler ve lineer pozitif operatörler ile yaklaşım
Korovkin-type theorems and approximation by positive linear operators
- Tez No: 792001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM ULUSOY ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, Korovkin altkümeleri ve Korovkin altuzayları üzerinde lineer pozitif operatör dizileri için Korovkin tip teoremler incelendi. Bu amaçla ilk olarak X bir kompakt metrik uzayı (ve buradan C_0 (X)=C(X)) olduğu özel durumunda C(X) uzayında tanımlı lineer pozitif operatör dizileri için Korovkin alt uzaylarını karakterize eden Korovkin tip teoremler verildi. C(X) üzerindeki özdeşlik operatörü için Korovkin alt kümeleri karakterize edildi. Ağırlıklı sürekli fonksiyon uzayları ve L^p (X,μ ̃) uzaylarında Korovkin-tipi teoremler incelendi. Sürekli fonksiyonların uzaylarındaki Korovkin-tipi teoremler kullanılarak L^p (X,μ ̃ )- uzayları, 1≤p
Özet (Çeviri)
In this thesis, Korovkin type theorems for linear positive operator sequences on Korovkin subsets and Korovkin subspaces are investigated. For this purpose, firstly, Korovkin type theorems characterizing Korovkin subspaces are given for linear positive operator sequences defined in C(X) space in the special case where X is a compact metric space (and hence C_0 (X)=C(X)). For the identity operator on C(X), Korovkin subsets were characterized. Korovkin-Type theorems in weighted continuous function spaces and L^p (X,μ ̃ )-spaces are investigated. By using the Korovkin-type theorems on spaces of continuous functions, some results are obtained for L^p (X,μ ̃ )-spaces, 1≤p