Preparation of nanosized CeO2 particle and their incorporation into transparent acrylate polymers
Nano ölçek CeO2 taneciklerinin hazırlanması ve şeffaf akrilik polimerler içerisine yüklenmesi
- Tez No: 371859
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MUAMMER DEMİR, PROF. DR. METİN TANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Boyutları 100 nanometrenin altında olan nanoparçacıklar, nano-malzemelerin önemli yapı taşlarıdır. Organik olarak fonksiyonelleştirilmiş CeO2 nanoparçacıkları, kolloidal sentezle hazırlanmıştır. Parçacıklar Ce(NO3)3.6H2O ve amonyak sulu çözeltilerinin oda sıcaklığında karıştırılmasıyla çekirdeklenmiştir. Kaplama maddesi olarak farklı küçük organik moleküller seçilir ve sentezin başlangıcında reaksiyon ortamına katılır: 3- (merkaptopropil) trimetoksi silan (MPS), hekzadesiltrimetill amonyum bromür (CTAB), 3-merkapto propiyonik asit (3-MPA), and tiyoglikolik asit (TGA). Sonuçta oluşan nanokristaller yarı-küresel şekildedir ve ortalama 10 nm'den daha düşük boyut dağılımına sahiptir. Yerinde polimerizasyon olarak adlandırılan monomer/nanoparçacık dağılımının polimerizasyonu polimer nanokompozitlerin üretiminde sıklıkla kullanılır. Yüzey fonksiyonelleştirilmesi için hem yerinde hem de doğal yeri dışında yöntemleri uygulanır. Parçacıklar metil metakrilat içinde dağıtılır ve serbest radikal polimerizasyonu uygulanır. Nanokomposit oluşumunun süreci dönüşme, moleküler ağırlık ve moleküler ağırlık dağılımı açısından incelenir. Polimerizasyon, sadece yerinde fonksiyonelleştirilen parçacıklara cevap verir. Kullanılan kaplama maddelerine bakmaksızın, parçacıklar geciktirici ve inhibitör olarak fonksiyon göstermektedir. Parçacıkların polimerizasyon ortamıyla etkileşimi birçok karmaşıklık gösterir öyle ki, molekül ağırlığının uygulanan kaplama maddesine güçlü bir şekilde bağlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nanoparticles having a size smaller than 100 nm are important building blocks of nanomaterials. Organically functionalized CeO2 nanoparticles were prepared by colloidal synthesis in this work. The particles were nucleated by mixing aqueous solutions of Ce(NO3)3·6H2O and ammonia at room temperature. Different small organic molecules were chosen as capping agents and injected into the reaction medium at the beginning of the synthesis: 3- (mercaptopropyl) trimethoxy silane (MPS), hexadecyltrimethyl ammonium bromide (CTAB), 3-mercapto propionic acid (3-MPA), and thioglycolic acid (TGA). The resulting nanocrystals were quasi-spherical and has a narrow mean size distribution with an average size smaller than 10 nm. Polymerization of monomer/nanoparticle dispersion, namely in situ polymerization, has been frequently used for the fabrication of polymer nanocomposites. Both in situ and ex situ approaches were applied for surface functionalization. The particles were dispersed into methyl methacrylate and free radical polymerization was carried out. The process of nanocomposite formation was examined in terms of conversion, molecular weight, and molecular weight distribution. The polymerization responds merely to the in situ functionalized particles. Regardless of the capping agents used, the particles function as a retarder and inhibitor. Their interaction with polymerization medium shows many complexities such that molecular weight is found to be strongly dependent on the capping agent employed.