Public city, private interest: Facing the conflict of power and ownership in the field of planning practices in Izmir
Kamusal kent, özel çıkar: İzmir'in planlama pratiklerinde güç ve mülkiyet çatışması
  1. Tez No: 371860
  2. Yazar: GÖKHAN HÜSEYİN ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLE AVAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Araştırma şehir planlama süreçlerindeki güç pratiklerini mülkiyet olgusu ile ilişkilendirerek incelemektedir. Araştırmanın kuramsal çerçevesi hakim planlama yaklaşımı olan iletişimsel planlama ideolojisinin reçetelerinin ampirik eleştirisini oluşturan güç odaklı yaklaşımlara dayanmaktadır. Bu kapsamda iletişimsel planlama ideolojisi evrensel, idealist ve bağlam bağımsız olmakla eleştirilmektedir. Araştırma planlama süreçlerinde kurumsal iletişim mekanizmaları dışında, enformel, sinsi ve gizli eylemlerin de önemli yer tuttuğunu bulgulamıştır. Bu bulgulara hakim planlama teorilerinde yer verilmemekte veya önemsizleştirilmektedir. Araştırma tasarımı yoğun veriye dayalı, açıklayıcı ve nitelikseldir. Örnek olay geri-zamanlı ve eşzamanlı aşırı-düzensiz örneklem özellikleri gösteren, İzmir'in merkezi iş alanında yer alan ve yıllardır boş durumda bulunan bir arsadır. Araştırma anlatı tekniği ile sunulmaktadır. Mevcut planlama pratiklerinin nasıl işlediği anlaşılmadan, bu altyapı üzerine planlama sistemi önerileri getirilmesi kaçınılmaz olarak sorunlar doğuracaktır. Bu öneri sistemlerin idealist ve evrensel reçeteler sunması planlama sisteminin ihtiyaç duyduğu sorunları çözme konusunda başarılı olamaz. Bu araştırma artık kronikleşmiş bir sorunlar yumağına dönen Türkiye mekansal planlama sisteminin iyileştirilmesi için gereken altyapı çalışmalarından biri olarak ele alınmalıdır. Genellikle toplumda güçlü konuma sahip olan kesimlerin şu veya bu şekilde amaçlarına eriştiği yönünde bir kanı bulunmaktadır. Bu araştırma, kent planlama alanında güç odaklarının amaçlarını gerçekleştirmelerini sağlayan“şu veya bu şekilleri”bulgulamayı da amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigates exertion of power in planning processes with special focus in dynamics of land ownership on substantive and procedural dimensions of city planning. Research confronts procedural claims of communicative planning ideology by focusing on actual planning practices. Communicative planning ideology is criticized for its universal, idealist and contextually independent prescriptions. Research argues that actions in planning process are in a wide range from formal and conventional communicative mechanisms to informal, insidious and dubious practices. Findings of empirical research show that there are other actions so influential which are not acknowledged or simply downplayed by theory. To this aim, an intensive and explanatory research is designed. Case object is a single vacant urban land in the Central Business District of İzmir city which represents characteristics of diachronous and synchronous extreme/deviant case. Presentation of the case is organized as a narrative. It is found that rather than theoretically prescribed forms of communication, strategic and tactical mechanisms of power relations dominate planning processes. Unless a coherent coverage of actual planning practices, establishing and maintaining effective planning system will have certain drawbacks. This research aims at putting a brick on efforts for strengthening planning system in Turkey by identifying what happens inside actual planning practices which is under attack of rapid privatization and normalized plan modifications. Generally, it is believed that powerful groups in society realize their ends by trying all sorts of wiles. This research also aims at identifying these wiles.