An event-based hidden Markov model approach to news classification and sequencing
Olay tabanlı gizli Markov modeli yaklaşımı ile haber sınıflandırması ve sıralaması
- Tez No: 371861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA TEKİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Son yıllarda yayınlanan haber metni sayısında aşırı miktarda artış vardır. Geçmişte daha az iletişim kanalı bulunmaktaydı. Dahası, haber metinleri insanlar tarafından sınıflara ayrılıyordu. Zamanla iletişim araçları hızla arttı ve yaygınlaştı. Haber sınıflandırmasını otomatik olarak yapan bir yazılıma olan ihtiyaç kaçınılmazdı. Metin sınıflandırması istatistiksel bir makine öğrenimi işlemidir ki her bir metin elemanı nicel bilgilerine göre gruplara ayrılır. Bu çalışmada olay tabanlı haber sınıflandırması ve sıralaması sistemi önerilmiştir ve ileri sürülen model anlatılmıştır. Karar verme işlemi anlatılmıştır. Örnek bir çalışma hazırlanmış ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Over the past years the number of published news articles have an excessive increase. In the past, there was less channel of communication. Moreover the articles were classified by the human operators. In the course of time the means of the communication increased and expanded rapidly. The need for an automated news classification tool is inevitable. The text classification is a statistical machine learning procedure that individual text items are placed into groups based on quantitative information. In this study, an event based news classification and sequencing system is proposed, the model is explained. The decision making process is represented. A case study is prepared and analyzed.