Immobilization of olive leaf extract on chitosan nanoparticles and investigation of their effects on cancer cell lines
Zeytin yaprağı ekstraktının kitosan nanoparçacıkları üzerine immobilizasyonu ve kanser hücre hatlarındaki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 371863
  2. Yazar: BURCU ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH ŞANLI MOHAMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kanser oluşum sıklığı, hem ekonomik açıdan gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde artmaktadır. Bu kanser türlerinin en yaygınları ise, kadınlarda göğüs ve erkeklerde akciğer kanseridir. Epidemiyolojik araştırmalar ise beslenme alışkanlıklarının, özellikle zeytinyağı ve ürünlerinin sıkça tüketildiği Akdeniz diyetinin, akciğer ve meme kanserinin önlenmesinde önemli bir rol oynayabileceğine dair artan kanıtlar sağlamıştır. Çalışmamızda, kansere karşı koruyucu etkisi bilinen polifenollerce zengin zeytin yaprağı ekstraktı, biyolojik bariyerleri geçme yeteneğinin yardımı ile biyouyumlu ve biyobozunur olan ilaç taşıyıcı kitosan nanoparçacıklarına immobilize edilmiştir ve nanoparçacıklar, iyonotropik jelleşme metoduna göre sentezlenmiştir. Nanoparçacıkları sentezlemek için gerekli optimum koşullar, kitosan-sodyum tripolifosfat kütle oranının, kitosan çözeltisinin başlangıç pH'ının, zeytin yaprağı ekstraktı derişiminin ve sodyum tripolifosfat ve zeytin yaprağı ekstraktının kitosan çözeltisiyle inkübasyon süresinin araştırılması ile sağlanmıştır. Dinamik ışık saçılımı, atomik kuvvet mikroskobu ve infrared spektroskopisi ise karakterizasyon çalışmalarında lullanılmıştır. Bunun yanı sıra, nanoparçacıkların antikanser etkisinin ararştırılması için MTT testine dayalı in vitro sitotoksisite analizi, akım sitometri ile hücre döngüsü ve apoptoz analizi ve optik mikroskobu ile görüntülemeyi içeren moleküler biyolojik çalışmalar yürütülmüştür. Sonuç olarak, zeytin yaprağı ekstraktı yüklü kitosan nanoparçacıklar yaklaşık olarak 91.25nm olarak sentezlenmiştir ve akciğer ve göğüs kanserindeki sitotoksik etkisi, kitosan nanoparçacıklar, zeytin yaprağı ekstraktı ve kitosanın sitotoksik etkisinden daha fazla bulunmuştur. Bunun yanı sıra, sağlıklı hücrelerde toksik etkilerinin olmadığı kanıtlanmıştır ve sonuçlar optik mikroskobu görüntüleriyle desteklenmiştir. Buna göre tarafımızca ilk kez sentezlenen maddeler, antikanser ilacı olmasının yanı sıra aynı zamanda biyo uyumlu bir malzeme olarak biyomedikal uygulamalarda kullanılacak yeni bir yaklaşım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cancer incidence and mortality rates are increasing worldwide in both economically developed and developing countries. Breast cancer in females and lung cancer in males are the most common cancer types. Epidemiological research has provided increasing evidence that dietary habits, especially Mediterranean diet which has high consumption of olive oil and its products, may play an important role in lung and breast cancer. Due to their preventive effect against cancer, olive leaf extract rich in polyphenols was immobilizied on chitosan nanoparticles which are good drug carriers because of their biocompatible and biodegradable properties with the help of capability of passing through biological barriers. For this aim, olive leaf extract loaded chitosan nanaoparticles were synthesized by ionotropic gelation mechanism. Optimum conditions to synthesize nanoparticles were determined by investigation of the effect of chitosan and tripolyphosphate mass ratio, initial pH of chitosan solution, concentration of olive leaf extract and incubation time of olive leaf extract and tripolyphosphate with chitosan solution. Characterization of nanoparticles was performed by dynamic light scattering, atomic force microscopy and infrared spectroscopy. To investigate the anticancer properties of nanoparticles, molecular biological studies were performed by in vitro cytotoxicity studies based on MTT assay, in vitro cell cycle analysis and apoptosis by flow cytometer and imaging of cells by optical microscopy. In results, olive leaf extract loaded chitosan nanaoparticles obtained approximately 91.25 nm and showed more cytotoxicity than chitosan nanoparticles, chitosan and olive leaf extract for both lung and breast cancer cells. In contrast, there was no cytotoxicity for healthy cells. These effects were supported by cell cycle analysis. Also in optical imaging, lower number of cells and morfological differences on cancerous cells which supports the cytotoxicity results were observed. We can conclude that our results will open a new approach to use not only cytotoxic anticancer drug for cancerous cells but also biocompatible material for biomedical applications.