Rebuilding the relationship ignored between children and natural-built environment through school garden designed by permaculture method
Göz ardı edilen çocuk ve doğal-yapılı çevre ilişkisini permakültür yoluyla tasarlanan okul bahçesi üzerinden kurma
  1. Tez No: 371867
  2. Yazar: MERVE AYTEN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ZEYNEP DURMUŞ ARSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yapılı çevre tasarımında çocuk bakış açısı göz ardı edilmektedir. Çocuğun yapılı çevre içerisinde doğal çevre ile ilişki kurabileceği alanlar azalmıştır. Kent içi doğal alanlar çocuk gelişimi için gereklidir. Bu çalışma çocuğun doğal ve yapılı çevreyle ilişkisini yeniden kurabilmenin yollarından birini permakültür tasarım sistemi üzerinden araştırır. Bu çalışmada permakültür tasarım sistemi, çocukların doğa ile olan bağını güçlendirmesinde kullanılan bir araç olarak başlıca rol almaktadır. Bu tezin ana hedefi, çocukların yapılı ve doğal çevre ile olan ilişkisini okul bahçesi ve içindeki oyun alanı tasarımıyla iyileştirmektir. Çocuk eğitimi ile permakültür yöntemini tanıştırmak ve çocuğa doğaya zarar vermeden hem kendi besinini üretebilme hem de yaşam döngüsünü sürdürebilme becerisini sağlamak tezin ikincil amaçlarıdır. İzmir'in Bornova ilçesinde yer alan Karacaoğlan Mahallesi Ortaokulu'nda permakültür öğrenme-oyun bahçesi tasarımı önerisi geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Çocuklar için yapılı çevrede yeni bir doğal çevre olarak nitelenebilen bu bahçenin, hem tasarım hem de uygulama aşamasında, anket, eğitim, atölye ve tartışmalar gerçekleştirilmiştir. Alan çalışması, çocuk ve tasarımcı arasında ortaya çıkan işbirliği platformunun, çocukların yapılı çevre ile kurduğu ilişkiyi yeniden kurmada etkili bir strateji olduğunu göstermiştir. Ayrıca, çocuğun sosyo-kültürel altyapısı, aile faktörü ve yetiştiği doğal-yapılı çevreye bağlı olmaksızın, uygun çocukluk döneminde aldığı permakültür tasarım sistemi eğitimi ile çocukla doğal çevre arasındaki ilişkinin yeniden kurulabildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Child's perspective is ignored when designing built environment. Areas where child can contact with nature in built environment have decreased. Natural areas in the city are necessary for child's development. This study searches for one of the ways of rebuilding relationship between children and natural-built environment via permaculture design system, which took a major role here as a tool used for strengthening tie between nature and children. The basic objective of this thesis is to improve the relationship between children and natural-built environment through design of school garden-playground area. To introduce permaculture method into child education and to equip the child with skills for both self-production of own food and maintain lifecycle without harmful to nature are the secondary aims of thesis. A design proposal on permaculture learning-playing garden is developed and implemented in the Secondary School of Karacaoğlan District in Bornova, Izmir. The questionnaires, seminars, workshops and discussions are performed in both design and implementation phases of this garden, which can be ascribed as a new natural environment in the built one for children. The case study shows that the collaborative platform revealed between child and designer is the essential strategy to rebuild the relationship of children with built environment. Furthermore, it is observed that it is possible to rebuild the relationship between child and natural environment via the education of permaculture design system, when it is provided in appropriate time period of childhood without relying on his/her socio-cultural background, family factor, and natural-built environment that he/she has grown.