Türkiye'de kentsel dönüşüm ve güvenlik siyaseti: Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi
Urban regeneration and security policy in Turkey: Gaziosmanpaşa Sarıgöl District
- Tez No: 524179
- Danışmanlar: PROF. DR. ESTER RUBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye'de 2000'li yıllardan itibaren artan kentsel dönüşüm uygulamaları öncelikli olarak kent yoksullarının yaşadığı gecekondu mahallelerine odaklanmış ve bu mahallelerin yeniden inşası başlıca hedef haline gelmiştir. Geçmişte gecekondu mahallelerini göz ardı eden yönetimsel bakış açısının yerini kentsel dönüşümle düzenleme, ıslah etme, yenileme kavramlarına bırakması gecekondu mahallelerinde köklü değişimlerin yaşanmasına ve bu mahallelerin yeniden inşa sürecine girmesine neden olmuştur. Düzenleme ve ıslah etme anlayışının odak noktası ise belli etnik kimliklerin, işçilerin ve marjinal olarak tanımlanan grupların yaşam alanları olmuştur. Bu çalışma, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun kapsamında dönüşüm alanı ilan edilen gecekondu mahallelerini irdeleyerek kent yoksullarının yaşadığı mahallelerin damgalanması ve suçlulaştırılması üzerinden güvenlik siyaseti ile kentsel dönüşüm arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Örnek mahalle olarak seçilen İstanbul Gaziosmanpaşa Sarıgöl mahallesinde yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiş ve kentsel dönüşüm öncesi, kentsel dönüşüm süreci ve sonrası araştırılmıştır. Kentsel dönüşümün hedeflediği yenileme, rehabilitasyon kavramları da irdelenerek Sarıgöl'deki kentsel dönüşümün mahalle halkı üzerindeki etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Since 2000s increasing urban regeneration projects in Turkey, primarily focuses on gecekondu neighborhoods and the rebuilding of this neighborhoods has become the main target. In the past, the administrative perspective that ignores the gecekondu neighborhoods has been replaced by the urban regenerations restructuring and renewal concepts causing radical changes in the gecekondus. The focus of the regulating and reforming has been the places of living of certain ethnic identities, workers, and marginalized groups. This study examines the relationship between urbanization and the criminalization of neighborhoods, where the urban poor live by, examining the neighborhoods declared as transformed areas under the law on transforming of the areas those are under disaster risk. Semi-structured interviews were conducted in the neighborhood of Istanbul Gaziosmanpaşa Sarıgöl, which is chosen as a sample neighborhood. The concepts of renewal and rehabilitation aimed by urban transformation is also examined and the effect of the urban regeneration in Sarıgöl neighborhood is examined.