Geotechnical characterization and rock mass classification of the Antalya karstic rock masses
Antalya karstik zeminlerinin jeoteknik karakterizasyonun ve kaya kütlesi sınıflamasının yapılması
  1. Tez No: 313863
  2. Yazar: EVRİM SOPACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Bu çalışmada; çok değişkenlik gösteren Antalya karstik kaya kütlesinin davranışını incelemek için jeolojik yüzey gözlemleri, arazi jeoteknik incelemeleri ve, arazi ve laboratuvar jeomekanik deneyleri sonucu belirlenen Antalya karstik zeminlerinin (genellikle tufa) jeoteknik parametreleri belirlenmiştir. Kaya kütlesi davranışını etkileyeceği düşünülen birçok jeomekanik parametre (örneğin; boşluk oranı, ses dalgası hızı, tek eksenli basınç dayanımı, Elastisite modülü, çekme dayanımı, vb.) için deneyler yapılmış ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Incelenen jeomekanik parametrelerin birbirleri ile olan ilişkilerinin belirlenmesi için Temel Bileşenler Analizi ve Çok Değişkenli Doğrusal ve Doğrusal Olmayan Regresyon Analizi yöntemleri kullanılmıştır. İncelenen her tufa türü (fitoherm çatıtaşı, fitoherm bağlamtaşı, mikrokristalin tufa, fitoklastik tufa and intraklastik tufa) için deney sonuçları kullanılarak som kaya yenilme ölçütü belirlenmiştir. Bu ölçütler içinden Antalya tufa birimi için en uygun olanı Bieniawski'nin yenilme ölçütü olarak belirlenmiştir. Mühendislik tasarımlarında kullanılmak üzere Antalya tufa birimi için GSI kaya kütlesi sınıflaması uygulanmış ve bu kaya için GSI değer aralığı 20-75 olarak önerilmiştir. Ayrıca, karstik boşlukların boyutlarının ve konumlarının belirlenebilmesi için arazi jeofizik yöntemleri, yüzey jeolojik gözlemleri ve yeraltı jeoteknik inceleme yöntemleri (sondaj ve araştırma çukuru) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis identifies the geotechnical parameters of the Antalya karstic foundation rocks (travertine/tufa), which are highly variable in nature, by means of geological observations, geotechnical site investigations, and field and laboratory geomechanics tests to examine karstic (mainly tufa) rock mass behavior. Several geotechnical parameters such as porosity, seismic wave velocity, uniaxial compressive strength, Young?s modulus, tensile strength, etc. that are thought to have significant influence on rock mass behavior have been tested and statistically analyzed. Principal component analysis and multiple linear and non-linear regression analyses have been carried out in order to reveal correlations between the geotechnical parameters tested. Porosity has been statistically determined to be one of the major parameters governing the strength of the Antalya tufa rock mass. Intact rock failure criteria, among which Bieniawski?s criterion has been proven to be more appropriate for each tufa type (phytoherm framestone, phytoherm boundstone, microcrystalline tufa, phytoclast tufa and intraclast tufa) along with the Antalya tufa rock mass have been determined from the experiments. GSI rock mass classification of the Antalya tufa rock mass, whose GSI value was recommended between 20±5 and 75±5, has been attempted to be used in engineering design. Furthermore, the depth and dimension of the karstic cavities and fractures have been investigated by the geophysical tests, surface geological survey and subsurface investigations (borings and observation pits)