Development of molecular spectroscopic multivariate calibration models for the determination of fatty acid and triachyl glycerol compositions of olive oils
Zeytin yağlarının yağ asitleri ve triaçil gliserol kompoziyonlarının belirlenmesi için moleküler spektroskopik çok değişkenli kalibrasyon modellerinin geliştirilmesi
- Tez No: 371917
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada zeytinyağlarının bazı yağ asidi metil esterleri ve triaçil gliserol kompozisyonlarını belirlemek için moleküler spektroskopik çok değişkenli kalibrasyon modellerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Türkiye‟nin farklı yörelerinden (Manisa ve Bursa) 79 adet zeytinyağı örneği toplanmış ve toplanan örnekler Fourier Transform Infrared spektroskopisinde zayıflatılmış toplam reflektans aparatı (FTIRATR),Fourier Transform Yakın Infrared spektroskopisi (FTNIR) ve Gaz Kromatografisi (GC) ayrıca Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) ile taranmıştır.Bu örneklerin kromatografik analizleri Zeytincilik Araştırma Enstitüsü tarafından ve spektroskopik analizleri grubumuz tarafından yapılmıştır. Triaçil gliserol kompozisyonları için Yüksek performans likit kromatografisi (HPLC), yağ asidi metil esterleri kompozisyonları için Gaz Kromotografisi (GC)‟nden elde edilen veriler kullanılıp, referans yöntem olarak alınmıştır. Ayrıca Genetik en küçük ters kareler yöntemi ve Kısmi ters kareler yöntemi çok değişkenli kalibrasyon olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop molecular spectroscopic multivariate calibration models for the determination of some of the fatty acid methyl esters and triachyl glycerol compositions of olive oils. For this purpose, 79 olive oil samples from different regions of Turkey (Manisa and Bursa) were collected and scanned with Fourier Transform Infrared spectroscopy equipped with attenuated total reflectance(FTIR-ATR) accessory, Fourier Transform Near Infrared spectroscopy (FTNIR) and Gas Chromatography (GC), High Performance Liquid Chromatography (HPLC). Chromatographic analyses of these samples were done by Olive Oil Research Institute and spectroscopic analyses were done by our group. The data obtained from High Performance Liquid Chromatography (HPLC) was chosen as a reference method for triachyl glycerol compositions and also the data obtained from Gas Chromatography (GC) was chosen as a reference method for fatty acid methyl esters. Also, Genetic inverse least squares (GILS) and Partial least square methods (PLS) were used for multivariate calibration.