Eskişehir Kızılinler bölgesi jeotermal sisteminin araştırılması
Investigation of the geothermal system of Kizilinler Eskişehir
- Tez No: 371924
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRAH PEKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Eskişehir şehir merkezinin 15 km. kadar güneybatısında bulunan Kızılinler Köyü'nde 38 °C sıcaklığında bir sıcak su kaynağı bulunmaktadır. Kaynak, Pliyosen tüfler ile Kuvaterner alüvyon arasındaki ters fay yüzeyinden çıkmaktadır. Çalışma kapsamında, sıcak su çıkışı dikkate alınarak bölgenin jeotermal potansiyelini belirlemek üzere bir dizi jeolojik, hidrojeokimyasal ve jeofizik çalışmalar yürütülmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda, bölge bulunan sıcak suların, kuzeybatı-güneydoğu doğrultulu sıkışma kuvvetlerinin etkisinde gelişen doğrultu atımlı fayların oluşturduğu deformasyon alanlarından yüzeye ulaştıkları anlaşılmıştır. Bölgedeki sıcak sular, Na-HCO3 tipi, güncel yağışlarla ilgisi olmayan, yüksek kottan beslenen meteorik kökenli sulardır. Bölgedeki ofiyolitler rezervuar kaya, Pliyosen tüfler örtü kaya özelliğindedirler. Uygun deformasyon alanlarında açılan kuyularla 55-60 ºC sıcak su üretimi mümkündür.
Özet (Çeviri)
A 38 ° C hot water spring exist in the village called Kızılinler where is located 15 km. of southwest of Eskişehir. The water spring flows, Pliocene tuff and Quaternary alluvium's thrust fault zone. In the study, taking into consideration the hot water outlet to determine the geothermal potential of the region a number of geological, hydrogeochemical and geophysical studies have been conducted. As a result of this study, hot waters of the region, the northwest – southeast strike-slip faults developed under the influence of compressive forces created by it was understood that reaches the surface of the deformation zone. Hot waters in the region, Na-HCO3 type, unrelated to the current rainfall, high elevation is fed by the waters of meteoric origin. Ophiolites in the region, reservoir rocks, Pliocene tuffs are the cap rocks. Accordance with deformation zones 55-60 ºC hot water production from wells drilled possible.