Mühendislerin iş tatminini etkileyen faktörler ve uygulamalı bir çalışma
The Factors which affect the job satisfaction of engineers and applied study
  1. Tez No: 37193
  2. Yazar: LEVENT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAUF NİŞEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mühendislerin iş tatminini oluşturan bileşenleri belirlemek amacıyla kamu ve özel sektörde çalışan toplam 88 mühendisi kapsayan bir araştırma yapıldı. Araştırma, haberleşme sektöründe görev yapan elektronik mühendisleriyle sınırlı tutuldu. Mühendislerin îş Tatminini sağlayan unsurlar, algılanan ihtiyaç, çaba, performans ve kazanç olarak bulundu. Kamu ve özel sektörde çalışan mühendislerin iş tatminleri farklı bulunmuştur. Özel kesimde iş tatmini daha yüksektir. Ayrıca cinsiyet ve mezun olunan üniversite tatmin açısından fark yaratmaktadır. Mühendislerin yaşı ile iş tatminleri arasmda da bir ilişki söz konusudur.
Özet (Çeviri)
To determine the components of the job satisfaction related to engineers who work for private and public sectors were surveyed. The survey covered 88 engineers and was limited with the electronic engineers in telecommunication sector. The factors that cause found Job Satisfaction of engineers is determined as perceived needs, effort, performance and output. Job Satisfaction levels of engineers are different due to their sectors. Job satisfaction in private sector is higher than the public sector. Further more gender and the university might cause different job satisfaction levels. Finally, the age of engineers has a positive correlation with their satisfaction.