Managing cost and schedule evaluation of a construction project via bim technology and experts' points of view
- Tez No: 796775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma, bir inşaat projesinin maliyet ve program değerlendirmesini yönetmede BIM teknolojisinin kritik katkılarını ve rollerini tahmin etmek için yürütülür. Araştırma, etki derecelerine ve müteahhitlik sektöründeki önem derecelerine bağlı olarak etkileyen faktörleri araştırdı. Bir inşaat projesinin maliyet yönetimini etkileyen en kritik faktörlere ve BIM teknolojisi ve uzmanların bakış açısıyla program değerlendirmesine ulaşmak için istatistiksel analiz yapılmıştır. Örnek sayısı, Irak'taki inşaat şirketlerinden inşaat mühendisliği deneyimi olan 100 mühendisti. Araştırma bulguları, nihai proje maliyet raporunun hazırlanmasının öneminin, ihtiyaç duyulan miktarın herhangi bir artış olmadan belirlenmesinde kritik bir role sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, zaman çizelgeleri içinde görevlerin tanımlanmasının bir inşaat projesinin yönetilmesine ve proje başarısına ulaşılmasına katkıda bulunduğu görülmüştür. Çalışma, gerekli miktarın herhangi bir artış olmadan belirlenmesini sağlamak için proje faaliyetlerini tamamlamak için gereken bütçenin yaklaşık bir tahminini geliştirmenin gerekli olduğu sonucuna varmıştır. Ayrıca çalışma, BIM teknolojisi ve uzmanların bakış açısıyla bir inşaat projesinin yönetim maliyeti ve zamanlama değerlendirmesini etkileyen faktörler olduğunu doğruladı ve bu faktörler, (a) BIM'in Önemi de dahil olmak üzere anket analizine göre özetlendi. İnşaat Projelerinin Yönetiminde Teknoloji, (b) Proje Yöneticileri ve Mühendisler için BIM Teknolojisine İlişkin Eğitim ve Öğretimin Önemli Etkileri, (c) İnşaat Projelerinin Maliyetinin Değerlendirilmesinde BIM Teknolojisinin Uygunluğu, (d) Değerlendirmede BIM Teknolojisinin Önemi İnşaat Projeleri Takvimi. Ayrıca, BIM'in mühendisler tarafından kullanılan manuel hesaplamalarda önemli çaba, zaman ve hataları azaltabileceği belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to estimate the critical contributions and roles of BIM technology in managing the cost and schedule evaluation of a construction project. The research investigated the influencing factors depending on their degree of influence and the degree of their importance in the contracting sector. Statistical analysis was conducted to reach the most critical factors affecting managing cost and schedule evaluation of a construction project via BIM technology and experts' points of view. The number of samples amounted to 100 engineers from construction companies in Iraq with experience in civil engineering. The research findings revealed that the importance of preparing the final project cost report had a critical role in determining the required amount without any increase. Also, it was found that defining tasks within timetables contributes to managing a construction project and achieving project success. The study concluded that it is necessary to develop an approximate estimate of the budget needed to complete the project activities to ensure that the required amount is determined without any increase. Moreover, the study confirmed that there are factors that affect the managing cost and schedule evaluation of a construction project via BIM technology and experts' points of view, and these factors were summarized according to the questionnaire analysis, including (a) the Significance of BIM Technology in Managing Construction Projects, (b) Substantial Impacts of Training and Education Related to BIM Technology for Project Managers, and Engineers, (c) Relevance of BIM Technology in Evaluating the Cost of Construction Projects, (d) Importance of BIM Technology in Assessing the Schedule of Construction Projects. Furthermore, it can be indicated that BIM could cut significant effort, time, and errors in manual calculations used by engineers.