Potasyumlu ve azotlu gübrelemenin iki farklı domates çeşidinde verim ve kalite özelliklerine etkileri
Effect of potassium and nitrogen fertilizers on the yield and quality of two tomato varieties
  1. Tez No: 371948
  2. Yazar: BETÜL ÖNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ANAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksek Okuluna ait deneme tarlalarında farklı dozlarda potasyumlu (6 kg da-1, 12 kg da-1 ve 18 kg da-1 K2O) ve azotlu gübre (12 kg da-1 ve 24 kg da-1 N) uygulamaları yapılarak yerli (Falcon) ve hibrit (Marmara) olmak üzere iki farklı domates çeşidi yetiştirilmiştir. Üç farklı dozda K ve iki farklı dozda N, tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak uygulanmıştır. Sözü edilen gübre uygulamalarının domateslerin verimi, bazı fiziksel ve kalite özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Deneme 2013 yılının üretim sezonu olan Mayıs ve Eylül ayları arasında yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, artan dozlarda uygulanan K'lu gübrelemenin her iki domates çeşidinin verimini önemli ölçüde arttırdığı saptanmıştır. Meyve sertliği, suda çözünür kuru madde (SÇKM), titre edilebilir asit (TA) miktarı, pH değeri, C vitamini ve likopen miktarı gibi kalite özelliklerinin K'un artan dozlarında önemli ölçüde arttığı gözlemlenmiştir. Artan dozlarla uygulanan N ile kalite parametrelerinden SÇKM, TA, pH, EC ve C vitamin miktarının arttığı, likopen içeriğinin ise azaldığı belirlenmiştir. En yüksek verim yerli çeşitte N2K1 (7917 kg da-1) ve hibrit çeşitte N1K3 (5832 kg da-1) uygulamasından elde edilmiştir. Bu uygulamalarda TA, C vitamini, EC ve likopen gibi kalite özelliklerinin de yüksek çıktığı belirlenmiştir. Her iki çeşitte de özellikle N1K3 uygulamasında likopen içeriğinin en yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Two different tomato varieties; a local (Falcon) and a hybrid variety (Marmara) were grown in the experimental fields of Ege University Bayindir Vocational School under three different potassium (6 kg da-1, 12 kg da-1 ve 18 kg da-1 K2O) fertilization rates which were supplemented with two different doses of nitrogen (12 kg da-1 ve 24 kg da-1 N). The experiment was designed in randomized blocks with four replications. The effect of these fertilization treatments on tomato yield as well as their several physical and quality properties was studied. The experiments were conducted in May-September harvesting season of 2013. The results indicated that increasing doses of K increased the yield of both tomato varieties. Quality properties such as titratable acidity (TA), pH, fruit firmness, total soluble solid (TSS), vitamin C and lycopene contents improved considerably with the increasing doses of K fertilizer. With respect to enhanced N fertilization, TA, pH, EC, brix and vitamin C contents increased. In this regard, lycopene content decreased. The highest yields for the local and the hybrid varieties were determined in the application doses of N2K1 (7917 kg da-1) and N1K3 (5832 kg da-1), respectively. Titratable acidity (TA), vitamin C, EC and lycopene were also determined high in these applications. The lycopene content was determined to be specifically high in both varieties, especially in N1K3 application.