Büyük Menderes ovası topraklarında pamuk bitkisinin azot ihtiyacının tesbiti üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 6110
  2. Yazar: FERDAN KONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu calxsma, Büyük Menderes Havzası topraklarının pamuk bitkisi için azotlu gübre ihtiyacını tesbit etmek üzere ya pılmıştır. Ayrıca, toprakta bulunan değişik formdaki azot miktarları ile ürün arasında ilişkileri tesbit ederek en uygun, analiz yöntemi belirlemek amacı ile de yapılmıştır. Bu amaçla Büyük Menderes Ovasının 16 ayrı yerinde sabit P, K'lu gübreye (8 kg P20-/da ve 12 kg K20/da) ilave olarak 0-5-10-15 kg N/da uygulamak suretti ile tarla denemesi yapıl mıştır. Azotlu gübrenin 2/3» ti ile fosforlu ve potasyumlu gübrenin tamamı ekimden önce, 1/3* ü ise çiçeklenme dönemin de uygulanmıştır. Mineral gübrelemeden önce 0-25 ve 25-50 cm, derinlikler den toprak örneği alınarak, toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri tesbit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre toprakların $ Organik Madde ve $ Toplam-N miktarları çoğunlukla düşük ve çok az bir kısmı ise orta seviyededir. Azotlu gübre seviyelerinin artışına paralel olarak kütlti pamuk veriminde istatistiki yönden güvenilir düzeyde (# l) artış olmuştur. Aynı zamanda tarla topraklarının da kütlti verimine farklı etki ettiği tesbit edilmiştir, îstatistiki hesaplama sonucuna göre kütlti verimi ile azotlu gübre dozları arasında aşağıdaki regresyon denklemi ile belirlenen ilişki bulunmuştur, Y * 257,15 + 13.32 X - 0.701 X2 (R s 0.302**) Bu ilişkiye göre dekara
Özet (Çeviri)
summary The aim of this study to determine the Nitrogen Fertili zer rat© for the cotton plant in the soils of Büyük Menderes Valley» Also it was aimed to find out the suitable analysing methods by determining the relationships between the cotton yield and the amount of Nitrogen which found in various forms in the soils» For this purpose 16 field trails have been conducted by application of the fix amount of the phosphorus and potas sium fertilizers (8 kg P^/da, 12 kg KgO/da) and 0-5-10-15 kg N/da, The Total of phosphorus, potassium and 2/3 of the Nitrogen fertilizers have been applied before sowing and l/3 of it at flowering time* Some physical and chemical properties of the soils have been determined on the samples which were collected at the depths of 0-25 and 25-50 cm, in every plot before fertili zing. The amount of Organic Matter ($) and the Total-N ($) forms were mostly in the levels of low and medium for very small parts of soils. Increased fertilizer rates effected the yields in the range of 1 $ confidence limit, determined statistically» Also the soils of fields have effected differently the yield of cotton. The relationship found between the yield and the rates of the nitrogen fertilizers, has been determined in the mult i regression eouation: Y = 257 »«15 + 13.32 X - 0.701 X2 (R « 0.302**) Optimum yield (3203 kg/da) has been obtained with application of 9.5 kg N/da with respect to this relationship. The increase of yield, was 2k, 37 $>, obtained with amount of 9,5 kg N/da application.The correlative relationship on 1 $> confidence limits were obtained between the yield and the amount of Organic Matter, the Total-N and NO“-N (determined with colorimet- ric method) forms of the soil. The three Organic Matter Methods have 1 $> significant correlations with each other for both sampling levels* The relationships were found between the amount of Organic Matter with the Total-N on the confidence limit of 1 #. Also the significant relationships determined between the amount of NO^-N (with vapour distillation method) and Organic Matter, found with various methods of analysis. The relationships *f Total-N with the NO”-N has been found with the vapour distillation on 1 ^ confidence limits in every sampling levels (0-25, 25-50 and 0-50 cm). The relationships of the NOg and NEk-N forms with the other nitrogen form or with the yield, was'nt in 1 $ confidence limits. There fore determination of colorimetric N0--N form besides the organic matter and the Total-N of the soils is useful to determine the nitrogen necessity of the cotton plant.