Bir yerli yapım kontinü sistem zeytin sıkma tesisinin teknik ve işlevsel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of technical and functional properties of a homemade olive oil extraction plant with the continuous method
- Tez No: 371957
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN CENGİZ AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma bir yerli yapım zeytinyağı üretim hattının teknik özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ana materyal olarak Memecik çeşidi zeytin kullanılmıştır. Tesisin tüm ünitelerine ait kapasite, enerji tüketimi değerleri, zeytinyağı çıkarma verimliliği ve ürün kalitesini etkileyen etkenler değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar temizleme-yıkama ve zeytinyağı çıkarma sistemlerinin kapasitelerinin sırasıyla 394 kg/h ve 22,70 kg/h olduğunu göstermiştir. Brüt elektrik enerjisi tüketimi (EET2) yönünden toplam 68,323×10-3 kWh/kg'lık özgül enerji tüketimi (ÖET) değerinin % 99,22'si zeytinyağı çıkarma sistemine ve % 0,78'i de temizleme-yıkama sistemine ait olmuştur. Net elektrik enerjisi tüketimi (EETn) yönünden ise toplam 8,857×10-3 kWh/kg ÖET değerinin % 98,91'i zeytinyağı çıkarma sistemine ve % 1,09'u da temizleme-yıkama sistemine ait olmuştur. Temizleme-yıkama sisteminde % 1,5 olan ürün kaybının % 75'i sabit ve % 25'i ise sürekli kayıp olarak belirlenmiştir. Zeytinyağı çıkarma sisteminde ise % 4,38 olan ürün kaybının tamamı sabit kayıp olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca, işlem boyunca toplam su kullanımı 1,16 litre/kg, yağ çıkarma verimi % 92,74 ve ortalama granül iriliği 3,49 mm olarak belirlenmiştir. Proses sıcaklığı 27 oC'yi geçmediği ve serbest asitlik derecesi, peroksit sayısı, UV soğurma değerleri üretilen zeytinyağının ulusal ve uluslararası standartlara göre“Natürel sızma zeytinyağı”veya“soğuk sıkım zeytinyağı”sınıflarında yer aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted for the purpose of evaluating the technical qualities of a homemade olive oil production line. Memecik type of olive is used as the main material in this study. Capacity, energy consumption values of units, olive oil extraction efficiency and the factors affecting extraction efficiency and product quality were evaluated. The acquired results show that the capacity of cleaning-washing and the olive oil extraction systems are 394 kg/h and 22.7 kg/h respectively. In terms of total consumption of electric energy (TEEC), whereas 99.22 % of the specific energy consumption (SEC), which is 68.323×10-3 kWh/kg, belongs to olive oil extraction system, 0.78 % of it belongs to cleaning-washing system. As for in terms of net consumption of electric energy (NEEC), whereas 98.91 % of the SEC, which is 8.857×10-3 kWh/kg in total, belongs to olive oil extraction system, 1.09 % of it belongs to cleaning-washing system. 75 % of product loss, which is 1.5 %, is determined as stable loss and 25 % of it is determined as permanent loss in the cleaning-washing system. As to in olive oil extraction system, 4.38 % of the product is determined as stable loss. In addition, total water consumption, olive oil extraction efficiency and average particle size are stated as 1.16 1/kg, 92.74 % and 3.49 mm respectively during the process. Process temperature, which is 27 oC max., degree of free acid, the number of peroxide and UV absorption amount place the produced olive oil into the category of 'Virgin Olive Oil' or 'Cold Pressed Olive Oil' according to both national and international standards.