Kuyruk miline takılabilir elektro hidrolik ayırıcı tasarımı
The design of elektro-hydraulic clutch plugged on tractor pto shaft
- Tez No: 371958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada mafsallı şaft kazalarının azaltılabilmesi için kuyruk miline takılabilir elektro hidrolik ayırıcının tasarlanıp, üretilmesi ve performansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Sistem, öngörülen güvenlik alanı içerine giren insan, hayvan (denek) algılayıp gerçek zamanlı olarak şaft ile kuyruk mili bağlantısını keserek şafta dolanma riskini en aza indirmektedir. Sistem performansının ortaya konmasında güvenlik alanına giren denek yüksekliği, denek uzaklığı, sistemin deneği görme mesafesi ve buna bağlı olarak şaftı durma süresi saptanmıştır. Kuyruk miline takılabilir elektro hidrolik ayırıcı en etkin şekilde, denek yüksekliğinin 90 cm ve altındaki yüksekliklerde, denek uzaklığının 40-120 cm aralığında ve en az 15 BG yük ile yüklenme koşularında çalışmaktadır. Bu koşullarda deneğin görülüp şaftın durdurulması arasında geçen toplam süre ortalama 1 s dir. Bu süre şafta dolanma kazalarının önlenmesi için oldukça yeterli bir süredir.
Özet (Çeviri)
In this study, was aimed to design, produce and obtained performance of electro-hydraulic clutch plugged on tractor pto shaft to reduce accidents. The system detects the person and animal (live sample) entering the safety zone and provided in real-time by disconnecting the shaft and the PTO shaft to minimize the risk of tangling. In order to diagnosis of system performance were determined height and distance form sensors of live sample entering safety zone, viewing distance of system to sample and the system stop time accordingly shaft. The most effective way of electro-hydraulic clutch plugged on tractor pto shaft; height of the live sample must be below 90 cm and the distance range is between 40-120 cm and working load is a load of at least 15 hp. In these conditions, the average total stop time of shaft is 1 second. This period of time is quite adequate for the prevention of accidents in the tangling of shaft.