Tıbbi bilişim standartları ve anlamsal web teknolojileri temelli ulusal aşı bilgi sistemi
National vaccine information system based on medical informatics standards and semantic web technologies
  1. Tez No: 371965
  2. Yazar: EMİNE SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ŞENGONCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Sağlık alanından yüksek kalitede, verimli ve sürekliliği sağlanarak hizmet alma ve sunma gereksinimlerinin karşılanabilmesi, sağlık hizmetlerinin her yerde verilmesine bir başka deyiş ile coğrafik olarak dağınık olmasına ve giderek daha da özelleşen yapıda bulunmasına neden olmuştur. Bunun sonucunda da sağlık bilgileri de dağınık ve özel hale gelmiştir. Tüm dünyada sağlık sistemleri, bilgi sistemlerini hastaya ait bilgilerin sadece üretildiği bölümde değil, aynı zamanda kurumun diğer bölümlerinin yanı sıra başka kurumlar arasında da paylaşabilecek ve yeniden kullanabilecek şekilde değiştirmektedir. Bağışıklama için en önemli sağlık etkinliği olan aşılama için de aynı durum geçerlidir. Aşılama, sonucu ölümcül veya kalıcı sakatlıklar olabilecek bazı bulaşıcı hastalıklara karşı bireyin bağışık sistemini geliştirmek için bir aşının uygulanmasıdır. Ulusal Sağlık Bilgi Sistemi (UABS), dağıtık bir ortamda olan aşı ve aşılamayla ilgili paydaşlar arasında bilgi paylaşımının ve birlikte çalışabilirliğin sağlanması amacıyla ontoloji tabanlı bir bilgi sistemi olarak geliştirilmiştir. Böylece, anlamsal web teknolojilerinin sunduğu insanlar ve makineler arası bilgi paylaşımı kullanılabilmektedir. Ayrıca, tez kapsamında geliştirilen Ulusal Aşı Ontolojisi'nin (UAO) tıbbi bilişim standartları ile desteklenmesi ile medikal ontolojiler arasındaki birlikte çalışabilirliğin de sağlanması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
To meet the requirements of receiving and delivering the health services with high quality, efficient and ensuring continuity causes geographically dispersed everywhere and there are more and more privatized structure has also caused. As a result, the patients' health information has become dispersed and specialized. Furthermore, healthcare systems around the globe are changing their information systems according to be able to share and reuse the patients' information not only in a department where the information is produced, but also between the departments of an organization and also among the different organizations. Vaccination, one of the most important health practices for immunization, has same situation with these structure. Vaccination is the administration of a vaccine to stimulate the immune system of an individual to prevent from some infectious diseases that can have morbidity or worse mortality results. The National Vaccine Information System (UABS) is developed as an ontology-based information system with the aim of information sharing and interoperability issues among the stakeholders related with vaccine and vaccination on a distributed environment. Consequently, the information sharing between people and computers and the reasoning from this information that are offered by semantic web technologies can be used. In addition, The National Vaccine Ontology (UAO), which is also developed in this thesis work, is supported with the medical informatics standards to provide interoperability and reuse between different medical informatics systems.