Afet sonrası mobil iletişimin kesintisiz sürdürülebilmesini sağlayan sistem benzetiminin geliştirilmesi
Implementation of a system simulation maintaining uninterruptible post-disaster mobile communication
  1. Tez No: 371966
  2. Yazar: AHMET KOÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ŞENGONCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Afetler, zamanlaması kestirilemeyen, denetim altına alınamayan, yardım almadan baş edilemeyen, yaşamın bir kısmını veya tamamını durduran, insan can ve mal kaybına neden olan olaylardır. Afet sonrası ortaya çıkan ilk gereksinim haberleşmedir. Haberleşme gereksinimi, yetkililer arasında gerektiği kadar, insanların birbirlerinden haber alma endişesi nedeniyle vazgeçilmezdir. Mobil ağlar, günümüzde yaygın kullanılan haberleşme araçlarından biridir. 2013 yılı üçüncü çeyrek istatistiklerine göre, dünya genelinde 25.9 milyar, Türkiye'de 75.6 milyon mobil ağ kullanıcısı bulunmaktadır. Bu nedenle, afet sonrası mobil iletişimin kesintisiz sürdürülebilmesine gereksinim duyulmaktadır. Mobil ağlarda kesintisiz iletişimin sürdürülebilmesi için güvenilir hücrelerden hizmet alınmalıdır. Bu tez çalışmasında, mobil ağlarda hücre seçim algoritmasında sağlıklı işleyen hücrenin seçilebilmesi için, yeni bir model geliştirilmiştir. Bu modelde, hücre seçim algoritmalarında yer alan sinyal seviyesi ve sinyal niteliği yanında, enerji ve kapasite değişenlerinin de kullanılması önerilmiştir. Böylece afet sonrası mobil ağlarda hücre seçimi, sadece iyi sinyali olan hücreye göre değil en güvenilir hücreye göre olacaktır. Ayrıca tez kapsamında geliştirilen modelin, bulanık mantık tabanlı afet sonrası mobil iletişimin kesintisiz sürdürülebilir olmasını sağlayan sistem benzetimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disasters are unpredictable events, which cannot be controlled, cannot be dealt without help, can stop some or whole life, and can cause loss of human life and property. The first requirement arising after the disaster, is communication. The requirements of communication is indispensable due to concern of people communication and as well as among the authorities. Nowadays, mobile networks are one of the widely used means of communication tools. According to statistics from the third quarter of 2013, there are 5.9 billion mobile network users thought the world and 75.6 million mobile network users in Turkey. Therefore, post-disaster mobile communication is needed to be continuous. In order to maintain uninterrupted communication in mobile networks, services should be taken from reliable cells. In this study, a new model has been developed in order to select reliable cells within cell selection algorithm. In this model, besides the level and quality of signal in the cell selection algorithms, the use of energy and capacity variables are proposed. Thus, the cell selection in post-disaster mobile networks will be based on reliable cell not to the cell with the best signal. Additionally, a fuzzy logic based system simulation for post-disaster mobile communication is achieved as a part of this thesis.