Çizge veri tabanlarının incelenmesi ve çizge veri tabanı yaratılması
Analyse graph database systems and develop a graph database
- Tez No: 371968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VECDİ AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Verilerin modellenmesi ve belli bir modelle ifade edilen verilerin saklanması, bilgi sistemlerinin en temel ihtiyaçlarından birisidir. Basit bir telefon rehberinden, bir holdingin tüm ticari bilgilerinin organize edilip saklanmasına kadar birçok alanda verileri modelleme ve depolama gerekliliği ile karşılaşılır. Veri miktarının büyüklüğü, karmaşıklığı gibi birçok etkene bağlı olarak farklı veri modelleme, veri depolama ve sorgulama yöntemleri geliştirilmiştir. Veri depolarının oluşturulması sırasında şu an yaygın olan yaklaşım, verilerin uygulama modeline yakın bir model ile saklanması üzerine kurgulanmaktadır. Ancak bu yaklaşım verileri doğal modelinden uzaklaştırmaktadır. Uygulama modelinde olan en ufak değişiklikte veri modeli de etkilenmektedir. Çizge veri tabanları verileri uygulama modelinden tamamen ayrıştırıp, verileri doğal formlarında saklayabilme olanağı sunmaktadır. Böylece veriler tekrar tekrar kullanılabilmekte, uygulamadan bağımsız şekilde saklanabilmektedir. Çizge veri modeli gerçek yaşamdaki veri tutma modeline en yakın modeldir. Bu tez çalışmasında öncelikle çizge teorisi ile ilgili genel bilgiler sunulmuştur. Sonrasında veri modellemesinde kullanılan yöntemler incelenmiş ve yöntemlerin zamanla gelişimi, birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları ile kullanım alanları hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra çizge veri modeli ve çizge veri tabanları ile ilgili incelemeler, mevcut çizge veri tabanlarının karşılaştırılması yer almaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise oluşturulan çizge veri modeli ve bu modele ait çizge veri tabanı uygulaması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Data modeling and storing data according to specific model are the most basic needs of information systems. Data modeling and data storing are required in many domains such as arranging a basic phone book, organizing business information of any company. Different data modelling, storing and query methods has been developed for years because of changing data size and data complexity. Today's common approach of creating data warehouses is storing data in a model which is similar to application model. However, this approach differentiates data model from natural form of data model. Any changes in application model affects data model. Graph databases do not care application models and store data in natural form. Thus data can be stored apart from its application domain and reused. Graph data model is the closest model to natural form of data. In this thesis, first general information about graph theory is presented. Then data modelling methods are examined. Information about development of the methods, advantages and disadvantages of the methods, applications of the methods are provided. After then graph databases have been examined and existing graph databases have been compared. Last section of the thesis contains developed graph data model and graph database application.