Etkileşimli sınıf eğitimi alanında servis tabanlı yazılım geliştirme
Service oriented software development in the field of interactive classroom education
  1. Tez No: 371969
  2. Yazar: OĞUZ DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATA ÖNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Servis tabanlı yazılım geliştirme paradigması, kaynakların ve yazılımın yeteneklerinin servisler aracılığıyla paylaşılmasını sağlamaktadır. Öte yandan etkileşimli sınıf eğitiminde de istemci cihazların aşırı yüklenmesi gibi bir problem ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışmada, etkileşimli sınıf eğitiminde aşırı yüklenme problemini ortadan kaldıran servis tabanlı yazılım geliştirme paradigması ile bir uygulama geliştirilmiştir. Geliştirilen uygulama ile geleneksel eğitimin sabit öğrenme konumu, daha az motivasyon, bütün sınıfın katılımı ve öğretim elemanına aynı anda tek soru sorabilme gibi zayıf noktaları ortadan kaldırılmıştır. Ders sırasında sorulan soruların görülebilmesi konsantrasyon kaybı durumunda bir avantaj sağlamaktadır. Sınavların değerlendirilmesinin de geliştirilen uygulama ile yapılması, geleneksel eğitimdeki öğretim elemanlarının sınav kağıdı okuma yükünü ortadan kaldırmaktadır. Öğretim elemanı ve öğrenci sorularının öğrenciler tarafından beğenilebilmesi de geleneksel eğitimi göre avantajlarından biridir. Sistem, istemci cihazların (öğretim elemanı ve öğrenci), internet üzerinden servis kayıtçısı ve servis sağlayıcılara (sınav ve soru) erişmesi ile kullanılabilmektedir. Ayrıca sisteme yeni servisler, mevcut sistem üzerinde değişiklik yapmadan eklenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Service oriented software development paradigm provides sharing the resources and the software capabilities by using services. In interactive classroom education, the problem of overloading client devices may occur. In this study, an application has been developed with service oriented software development paradigm which eliminates the problem of overloading in interactive classroom education. The application developed, eliminates weak points like fixed learning location, less motivation, whole class participation and asking only one question to instructor at the same time, of traditional education. Asked questions can be seen and this is an advantage of the developed application. Doing the evaluation of the exams with the developed application, eliminates the paper evaluation load of the instructors. One of the advantages of the developed application is instructor's and students' questions can be appreciated by the students. Client devices (instructor and student) can use the system by accessing the service registry and service providers (exam and question) via the internet. In addition, new services can be added to existing system without modification