Kan basıncının damarlarda yarattığı deformasyon ve gerilmeler
Deformations and stresses in the blood vessels due to blood pressure
- Tez No: 371989
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSİ BURHANETTİN ALTAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bayburt Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, damarlardaki kan basıncının damarlarda yarattığı deformasyonlar ve gerilmeler incelenmiştir. Modellenen sistem ile damarlara, kalbin kasılması (sistolik) ve gevşemesi (diastolik) esnasında meydana gelen basınç değerleri yük olarak kullanılır. Bu basınç altında damarlarda meydana gelen radyal ve teğetsel gerilmeler incelenmiştir. Ayrıca sistolik kan basıncı değişken alınarak damarlarda meydana gelen radyal yer değiştirmeler hesaplanmıştır. Analizde kullanılan damar yapısı“Aort”damarı esas alınmıştır. Aort damarının lineer elastik olarak davrandığı kabul edilmiştir. Analizler sonucunda, Aort damarındaki kan basıncı altında damar yapısında meydana gelen gerilmeler ve deformasyonlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the deformations and stresses that are created by the blood pressure in the blood vessels, were examined. In the model used for investigation, the blood pressure arises due to the contraction (systolic) and loosing (diastolic) of the contraction of the heart , is used as the load. The radial and the tangential stresses occurred in the arteries under this pressure were examined. Besides, the radial displacement occurred in the arteries were calculated by using the systolic blood pressure as the main input. The vascular structures used in the analysis based on the“aorta”vessel. It is assumed that the aorta vessel behaves as linear elastic metarial. As a result of the analysis, the deformations and stresses occurred in the blood vessels under the blood pressure in the aorta ,are evaluated.