Yaş gergi ve vakum kurutma yöntemleriyle kurutulan ayakkabı yüzlük derilerin alan kazanımının belirlenmesi
Surface area gain determination of shoe upper leathers dried by wet-toggle and vacuum drying methods
- Tez No: 372011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ATA KARAVANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri Mühendisliği, Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather Engineering, Leather and Fur Technology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kurutma işlemi, derinin temel yapısal, kimyasal ve fiziksel durumunu belirleyen; derinin kullanılabilir forma dönüştürülmesinde gerekli olan en önemli deri üretim işlemlerinden birisidir. Ayakkabı yüzlük derilerin üretiminde farklı kurutma metotları kullanılmasıyla derilerin yüzey alanlarındaki değişim de farklı olmaktadır. Ayakkabı yüzlük derileri, yüzey alanlarının büyüklüğüne göre satıldığı için alan kazanımı çok büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada ayakkabı yüzlük derilerin kurutulmasında yaş gergi ve vakum kurutma yöntemleri kullanılarak, derilerdeki alan kazanımları belirlenmiş ve aynı zamanda bu kurutma yöntemlerinin; alan kazanımı yanında derilerin fiziksel özelliklerine etkisi de mukayese edilmiştir. Sonuç olarak, farklı kurutma yöntemlerinin ve koşullarının kullanılmasıyla aynı menşeli derilerin yüzey alanı kazanımlarında ve fiziksel özelliklerinde istatistiksel anlamda önemli değişimlerin meydana geldiği görülmektedir. Özellikle ayakkabı yüzlük derilerin kurutulması için kullanılan yaş gergi kurutma metodunun alan kazanımında ve bazı fiziksel özelliklerde sağladığı avantajlar nedeniyle tercih edilebilir bir yöntem olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Drying is one of the most important leather production process which is necessary to obtain usable leather form from skin and determines the basic structural, chemical and physical properties of the leather. Using different drying methods in the footwear upper production affect the change in surface area of the leathers as distinct from each other. Surface area gain has a great significance since the footwear upper leathers are sold depend their size of the surface area. In this research, it is determined that the surface area gain of the each footwear upper leathers which manufactured using the wet-toggle and vacuum drying methods that are different drying processes, and also the effects of these drying methods to the physical properties besides the area gain of the leathers are compared. As a result, it is observed that the significance changes occurred statistically on the surface area gain and physical properties of the same origin upper leathers as using the different drying methods and conditions. Especially, the wet-toggle for the drying of footwear upper leathers is a preferable drying method because of the better surface area gain and some of advantages on the physical properties provided by the method.