Kollagen bazlı biyomateryal üretiminde valeksin kullanılabilirliğinin araştırılması
An investigation on applicability of valonea for collagen-based biomaterial production
  1. Tez No: 372012
  2. Yazar: CEMİLE CEREN TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÜLÜMSER, DR. MADALINA GEORGIANA ALBU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde kollagen bazlı biyomateryal üretiminde bitkisel bir tanen olan valeksin kullanılabilirliği incelenmiştir. Biyomateryal üretiminde kullanımı daha yaygın olan çapraz bağlayıcılardan gluteraldehit, tannik asit ve 1-etil-3-(3-dimetil aminopropil)karbodimit (EDC) karşılaştırma yapmak için kullanılmıştır. Tüm çapraz bağlayıcılar katı madde miktarı üzerinden %0,1, %0,5, %1,0 ve %2,0 oranlarında eklenmiştir. Örnekler arasında karşılaştırma yapmak için biyomateryal özelliklerine yönelik; spektroskopik analiz (FT-IR), mikroskobik (SEM) analiz, su emme analizi ve termal (Micro Hot Table) analizler ile kollagen matrisine yönelik;hücre içi enzimatik bozunma ve mikrobiyolojik kontrol analizleri yapılmıştır. Analizler neticesinde elde edilen sonuçlarda,kollagen bazlı biyomateryal üretimi için valeksin kullanımının diğer çapraz bağlayıcılardan çok farklı değerler vermediği görülmüştür. Fakat çalışmanın detaylandırılması daha verimli sonuçlar alınmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, applicability of valonea tanin was investigated for collagen based biomaterial production. Glutaraldehyde, tannic acid and 1-ethyl-3-(3-dimethylaminopropyl)carbodiimide (EDC), whicare the more widely used cross-linkers for collagen based biomaterial production, were used for comparison. All cross-linkers were added in 0.1%, 0.5%, 1.0% and 2.0% ratios per solid substance amounts. For comparison between samples; spectrophotometric (FT-IR), microscopic (SEM), water absorpsion and thermal (Micro Hot Table) analyses were carried out to check the biomaterial properties and intracellular enzymatical degradation and microbiological control analyses were carried out to check collagen matrix. The results of the analyses indicated that usage of valonea fo collagen based biomaterial production did not have distinctively different results from usage of other cross-linkers. However, a more thotough investigation could help to obtain more efficient results.