An investigation about the application of a specific medical plants in textile
Örnek bir tıbbi bitkinin tekstilde uygulanması konulu araştırma
- Tez No: 372026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tıbbi bitkiler geçmişten günümüze daha çok medikal ve estetik amaçlar için kullanılan bitkilerdir. Günümüzde bitki ekstraktlarını elde etmek amacıyla ortaya çıkan yeni metodlar tıbbi bitkilerin hayatımızın neredeyse her alanında kullanılmasına olanak sağlamıştır. Tıbbi bitkilerin uygulanabilirliği açısından tekstil endüstrisi en uygun alanlardan biridir. Bitim işlemlerinde yapılan yenilikler sayesinde tekstil yüzeylerine birçok özellik katmak mümkün hale gelmiştir. Bu çalışmada, anti bakteriyel ve antibiyotik özelliklerinden faydalanmak amacıyla Aloe vera yaprak jeli kullanılmıştır. Aloe vera yaprak jeli mikroenkapsülasyon işlemi ile pamuk kumaşlara uygulanmıştır. Kumaş numunelerinin kopma mukavemeti, aşınma dayanımı, su buharı geçirgenliği, kuru ve yaş sürtme haslığı, renk farkı ve antibakteriyel etkinliği gibi özelliklerini belirlemek amacıyla bir dizi test gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Medicinal plants have been utilized from the past to the present mainly for medical and esthetical purposes. The new methods to use active substances in the plants allow the medicinal plants to be used almost in all areas of our lives. Textile industry is one of the most suitable area in terms of the applicability of medicinal plants. Today, it is possible to add a lot of features to textile surfaces thanks to innovations in finishing processes. In this study, Aloe vera leaf gel was used in order to utilize its antibacterial and antibiotic properties. The gel was applied on the cotton fabrics by microencapsulation method. A serious of tests were applied to fabrics in order to determine their breaking strength, abrasion resistance, water vapor permeability, dry and wet rubbing fastness, color difference, and antibacterial effectiveness.