Bazı Tephritis latreille, 1804 (Diptera:Tephritidae) türlerinin spermateka morfolojisi üzerine bir çalışma
A study about the morphology of some Tephritis latreille,1804 (Diptera:Tephritidae) species
- Tez No: 372025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, 1999-2014 yılları arasında Türkiye'nin çeşitli illerinden toplanan ve müze materyali haline getirilen meyve sineklerinin spermatekal yapılarının morfolojik açıdan değerlendirilmesine dayanmaktadır. Çalışmada Tephritis Latrielle, 1804 (Diptera: Tephritidae) cinsine ait toplam 9 türün [Tephritis acanthiophilopsis (Hering, 1938), Tephritis bardanae (Schrank, 1803), Tephritis carmen (Hering, 1937), Tephritis divisa (Rondani, 1871), Tephritis fallax (Loew, 1844), Tephritis hyoscyami (Linnaeus, 1758), Tephritis hurvitzi (Freidberg, 1981), Tephritis postica (Loew, 1844) , Tephritis separata (Rondani, 1871)] spermateka morfolojileri taramalı elektron mikroskop (SEM) ile incelenerek, çeşitli büyütmelerde görüntülendi. Her bir türün spermatekal yapıları tanımlanarak, türler arasındaki morfolojik karakterler açısından değerlendirilerek, farklılıklar ve benzerlikler belirlendi. Bu farklılıkların daha önce yapılan sınıflandırma çalışmaları ile örtüştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study based upon a morphological evaluation of spermetical structure of fruit flies which is gathered from multiple Turkey provinces and transformed into museum material. In study, 9 [Tephritis acanthiophilopsis (Hering, 1938), Tephritis bardanae (Schrank, 1803), Tephritis carmen (Hering, 1937), Tephritis divisa (Rondani, 1871), Tephritis fallax (Loew, 1844), Tephritis hyoscyami (Linnaeus, 1758), Tephritis hurvitzi (Freidberg, 1981), Tephritis postica (Loew, 1844), Tephritis separata (Rondani, 1871)] species spermetical structure that belongs Tephritis Latrielle, 1804 (Diptera: Tephritidae) is examined under the Scanning Electron Microscope (SEM). Examined spermetical structures spectacles taken by SEM is given under the caption of Findings. The differences and the similarities are indicated by identifying the spermetical structure for each species from the point of morphological characteristics between the species. As a result of this study, when we consider the differences and the similarities of the spermetical structures morphological characteristics we see that there is correspondence as we interpret it with the other systematical studies that done before.