Kurşun uygulamalarına biberiyenin (Rosmarinus officinalis L.) biyokimyasal yanıtları
Biochemical responeses of lead application in rosemary (Rosmarinus officinalis L.)
- Tez No: 372027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, tıbbi ve aromatik bir bitki olan biberiyede (Rosmarinus officinalis L.) Pb uygulamalarının biyokimyasal etkileri araştırılmıştır. Düşük Pb derişiminin aksine, yüksek Pb derişimleri bitkide toksite semptomlarının oluşumuna neden olduğu görülmüştür. Bitki yapraklarının Pb içeriği uygulanan Pb derişimlerinin artışı ile artmıştır. Bu artışlar 5, 50, 100 ve 500 ppm'lik Pb derişiminde kontrole göre sırasıyla 7.9, 23.0, 68.2 ve 97.6 kat olmuştur. Fotosentetik pigment miktarları 5 ve 50 ppm Pb etkisinde artmıştır. Bunun aksine, bu pigmentlerin miktarı 100 ve 500 ppm Pb derişimlerinde ise azalmıştır. Fenolik bileşik miktarları %24,3 düzeyine kadar 100 ppm Pb'de artmış, 500 ppm'lik Pb derişimde ise azalmıştır. H2O2 içeriği de %81.8 düzeyine kadar 500 ppm Pb derişimde artmıştır. Bitkinin yapraklarının Fe, Zn ve Mg içeriği Pb uygulamalarından etkilenmiştir. Demir içeriği 5 ve 50 ppm Pb etkisinde artmış, 100 ve 500 ppm Pb etkisinde ise azalmıştır. Benzer olarak Mg içeriği 5-100 ppm'lik Pb derişiminde artmıştır. Bunların aksine, Zn miktarı Pb derişimlerinde azalmıştır. Sonuç olarak , uygulanan Pb derişimlerinin biberiyede fizyolojik ve biyokimyasal değişimlere neden olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biochemical effect of lead on the rosemary (Rosmarinus officinalis L.) which is medicinal and aromatic plant was investigated. At low concentration of Pb, considerable morphological changes was not occured but negative morphological changes were observed at high concentrations. Pb contents of plant leaves incresed with increasing Pb concentrations. In the plants treated with 5, 50, 100 and 500 ppm Pb concentrations, Pb contents of leaves increased 7.9, 23.0, 68.2 and 97.6 fold, respectively, compared to control. Photosythetic pigment contents increased at 5 and 50 ppm Pb concentrations. The contents, however, decreased at 100 and 500 ppm Pb concentrations. Although phenolic compounds icreased up to 24.3% at 100 ppm Pb concentration, the content decreased at 500 ppm Pb concentration. H2O2 contents of leaves increased up to 81.8% at 500 ppm Pb concencentraion. It was found that Fe, Zn and Mg contents of plant leaves were affected by Pb. Although Fe contents increased at 5 and 50 ppm Pb concentrations, decline was determined at 100 and 500 ppm Pb concentrations. Similarly Mg contents increased at 5, 50 and 100 ppm Pb concentrations. Zn contents, however, decreased by Pb concentrations. Results show that physiological and biochemical changes occurred in the plant from Pb toxicity.