Load capacity of axially loaded column of cold-formed steel structure
Soğuk şekillendirilmiş çelik yapı eksenel yüklü sütunu yük kapasitesi
- Tez No: 372035
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. Tolga GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Basınç elemanlarının eksenel yük kapasiteleri genellikle yerel ve çarpıtılmış burkulma tarafından kontrol edilir. Bu burkulma modları, bu elemanların yük taşıma kapasitelerinde önemli bir azalmaya sebep olabilmektedir. Günümüzde eğilim derin ve daha narin kesitlere doğru stabilite sorununu daha da kritik hale getirmektedir. Farklı flanş ve gövde ölçülerindeki boyu 300mm olan eksenel yüklü soğuk şekillendirilmiş C kanal kesitli kolonlar mevcut şartnamelerde kullanılan yöntemlerle hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar yapılan testlerle birlikte incelenmiştir. Tam ölçekli çökme test yüklerinin sonuçları mevcut AISI ve EC3 ile hesaplanan teorik kapasiteler ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışma, teorik ve deneysel veriler dikkatle analiz edilmiş ve bir araya getirilmiştir. Deneylerden elde edilen sonuçlar analizlerle karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada, soğuk şekillendirilmiş C ve kulaklı C kesitler EC3 ve AISI şartnamelerine göre analiz edilmiş ve şartnamelerin daha konservatif olduğu incelenmiştir. Bu tezde, son olarak, elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The axial load capacities of the compression members are often controlled by local and distortional buckling, buckling modes can be to a substantial reduction in the load bearing capacity of these members. The current tendency towards deeper, more slender sections makes this stability problem even more critical. The current methods for calculating the axial load capacity of Cold-formed steel C-channel section columns is based upon experimental studies conducted different web and flange dimensions and 300 mm long. The results of full-scale testing collapse loads were compared to theoretical capacities of the current AISI and EC3. This study is based on theory and experimental data which has been carefully analyzed and complied with this study. The results obtained from the experiment are compared with the analysis. In this study, the un-lipped and lipped columns analyzed using the EC3 and the AISI standards investigated which standard is more conservative. Finally, a suitable conclusion has been made and utilized in this thesis.